Garaże we wspólnotach
Posted in Prawa do nieruchomości

Garaże we wspólnotach

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Garaże we wspólnotach

Garaże we wspólnotach

data publikacji 2.12.2022r.

Hale garażowe we Wspólnotach Mieszkaniowych często nie są łatwe do zarządzania a podstawy prawne do korzystania z miejsc garażowych mogą być różne.

Jakie są różnice i co oznaczają dla użytkowników.

Z artykułu dowiesz się:

  • hala garażowa jako odrębny lokal
  • hala garażowa jako część wspólna
  • zarządzanie halą garażową
  • remonty i inwestycje w hali garażowej

Hala garażowa jako odrębny lokal

Wydaje się, że dla użytkownika nie ma większego znaczenia formuła prawna korzystania z miejsca parkingowego. W większości przypadków tak rzeczywiście jest ale bywają sytuacje, że forma zaczyna ciążyć.

Hala garażowa jako odrębny lokal jest rozwiązaniem w mojej ocenie najlepszym i najbardziej sprawiedliwym.

Polega to na tym, że hala jest wyodrębniona jako osobny lokal o charakterze użytkowym.

Każdy z posiadaczy miejsca parkingowego jest jednocześnie współwłaścicielem tego lokalu i uprawniony jest do posiadania miejsca na zasadzie podziału do korzystania.

Jakby nie spojrzeć w takim przypadku jest się właścicielem części nieruchomości o konkretnym przeznaczeniu, wpisanym w dziale II księgi wieczystej.

O księgach wieczystych więcej dowiesz się tutaj.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Hala garażowa jako część wspólna

W takim przypadku hala garażowa jest taką samą częścią wspólną budynku jak klatka schodowa czy też elewacja lub dach. Oznacza to, że tak naprawdę każdy właściciel mieszkania w określonym udziale jest współwłaścicielem hali garażowej niezależnie od tego czy posiada wykupione miejsce parkingowe czy nie.

Miejsca parkingowe przypisane są właścicielom poszczególnych lokali a nie imienne jak w przypadku odrębnego lokalu.

Na czym polega największa wada tego rozwiązania?

Wszyscy zrzucają się na utrzymanie hali garażowej, i płacą podatek od nieruchomości nawet jeśli z hali garażowej nie korzystają.

Chyba, że statut Wspólnoty stanowi inaczej. O statutach więcej znajdziesz tutaj.

Zarządzanie halą garażową

Przy hali jako odrębnym lokalu obowiązują zasady współwłasności. Oznacza to, że do decyzji zwykłego zarządu (malowanie, montaż) potrzebna jest zgoda współwłaścicieli posiadających większość udziałów w hali.

W przypadku decyzji przekraczającej zwykły zarząd (zmiana charakteru lokalu z garażu np. na magazyn) wymagana jest jednomyślność.

Zgoda posiadaczy większości udziałów jest też wymagana do głosowania na zebraniu właścicieli lokalu. Hala garażowa posiada w takim przypadku określony udział w nieruchomości wspólnej i jej właściciele są również uprawnieni do głosowania tak jak w właściciele innych lokali.

Jeśli chodzi zaś o halę jako część wspólną decyzje dotyczące jej podejmowane są na zebraniu wspólnoty przez wszystkich właścicieli lokali mieszkaniowych. Tym samym osoby, które nie posiadają miejsc parkingowych również mogą o niej decydować.

Wskazane regulacje wynikając wprost z przepisów prawa lecz i tutaj statut wspólnoty może określać odmienny sposób zarządu.

W sprawie hali garażowej jako części wspólnej wpływ na decyzje ma również właściciel mieszkania nie posiadający miejsca parkingowego.

Remonty i inwestycje w hali garażowej

W przypadku hali garażowej jako odrębnego lokalu decyzje odnośnie remontów i obowiązek pokrycia kosztów tych remontów spoczywa na współwłaścicielach hali.

Jak wskazano wyżej decyzje w tym zakresie mogą być podejmowane albo zwykłą większością udziałów w hali albo też wymagają jednomyślności.

Przy hali garażowej jako części wspólnej decyzje w tym zakresie podejmuje wspólnota mieszkaniowa zwykłą większością głosów.

Hala garażowa jako lokal odrębny przynależy tylko do jej użytkowników, którzy podejmują decyzje ale ponoszą również koszty.

Hala garażowa jako część wspólna obciąża kosztami wszystkich współwłaścicieli ale daje im również możliwość podejmowania decyzji nawet wbrew interesowi posiadaczy miejsc parkingowych.

W takim wypadku tym ostatnim pozostaje zaskarżenie uchwały do sądu – o odwołaniu od uchwały pisałem tutaj.

Checklista

  • hala garażowa jako lokal daje wprost prawo współwłasności z pominięciem osób nie parkujących
  • hala garażowa jako część wspólna jest pod kontrolą właścicieli wszystkich lokali
  • statut wspólnoty może wprowadzać inne regulacje dotyczące hal garażowych

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.