Regulamin wspólnoty mieszkaniowej
Posted in Prawa do nieruchomości

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Regulamin lub statut pełni we wspólnotach mieszkaniowych rolę zbioru zasad obowiązujących w niej. Co to jest w praktyce jak go wprowadzić lub zmienić i czy w ogóle warto posiadać taki regulamin?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest regulamin wspólnoty mieszkaniowej?
  • czy w każdej wspólnocie mieszkaniowej funkcjonuje regulamin?
  • co w sytuacji braku regulaminu?
  • czy regulaminy są w ogóle potrzebne?
  • w jaki sposób uchwala się regulamin?
  • czy można zaskarżyć regulamin wspólnoty mieszkaniowej?

Regulamin wspólnoty mieszkaniowej

Przepisy dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych (głównie ustawa o własności lokali) mają charakter ogólny i często są nieprecyzyjne. Dlatego często wspólnoty tworzą regulaminy lub statuty.

Regulamin lub statut funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej jest to zespół zasad jej funkcjonowania i ułatwia zarząd samą wspólnotą. Są to przepisy wewnętrzne, które obowiązują mieszkańców wspólnoty oraz jej zarządców.

Naturalnie przy tworzeniu regulaminów nie ma pełnej dowolności. Regulaminy/statuty muszą być zgodne z obowiązującym prawem.

Zapisy regulaminu sprzeczne z ustawami naturalnie nie są dla mieszkańców wiążące choć najlepiej uzyskać potwierdzenie tego faktu wyrokiem sądowym w drodze zaskarżenia uchwały.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Czy w każdej wspólnocie mieszkaniowej funkcjonuje regulamin?

Nie i nie ma takiego obowiązku. Jednakże kupując mieszkanie warto ustalić z zarządcą czy taki regulamin obowiązuje i uzyskać do niego dostęp w przypadku odpowiedzi twierdzącej.

Brak regulaminu

Wówczas stosuje się wprost przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego.

Czy regulaminy są potrzebne

Są potrzebne, zwłaszcza w większych wspólnotach, gdzie trudniej o porozumienie w pewnych kwestiach lub nawet o zainteresowanie właścicieli lokali uchwałami.

Są pewne kwestie takie jak zasady funkcjonowania zarządu, precyzyjniejsze definicje zwykłego zarządu i czynności go przekraczających, sposób korzystania z przestrzeni wspólnych (hale garażowe, klatki schodowe, drogi wewnętrzne), które warto ustalić jednoznacznie regulaminem.

Profesjonalnie przygotowany statut pozwala na oszczędzenie wielu czasu poprzez brak poddawania pod głosowanie każdej indywidualnej sytuacji oraz zapewnia większą precyzję w zasadach funkcjonowania wspólnoty.

Gorzej jeśli regulamin jest nieprecyzyjny i powoduje dodatkowe komplikacje w procesie zarządzania wspólnotą oraz jej funkcjonowaniu.

Uchwalanie regulaminów

Regulaminy czy statuty wprowadza się do wspólnot na dwa sposoby.

Pierwszy to „narzucenie go” przez dewelopera. Deweloper tworzy regulamin i przy utworzeniu wspólnoty mieszkaniowej (tj. przy sprzedaży pierwszego lokalu mieszkalnego) wprowadza go do wspólnoty. Regulaminy deweloperskie są różne i nie zawsze sprzyjają skutecznemu zarządzaniu wspólnoty.

Należy pamiętać, że interesy dewelopera i wspólnoty po zakończeniu inwestycji nie są w pełni zbieżne zwłaszcza w zakresie ewentualnych roszczeń z tytułu rękojmi za wady.

Drugi to uchwalenie regulaminu przez wspólnotę.

Dobry regulamin wspólnoty sprzyja jej uporządkowanemu funkcjonowaniu.

Zaskarżenie regulaminu wspólnoty mieszkaniowej

Regulamin wspólnoty wprowadzony uchwałą można zaskarżyć w taki sam sposób jak każdą inną uchwałę – składając w terminie 6 tygodni od daty jej podjęcia pozew do sądu z żądaniem jej uchylenia.

Naturalnie wystarczającym powodem do uchylenia takiej uchwały nie jest samo niezadowolenie właściciela lokalu lecz trzeba wykazać, że uchwała jest sprzeczna z przepisami prawa, zasadami prawidłowego zarządu wspólnotą lub usprawiedliwionym interesem właściciela.

Więcej o zaskarżaniu uchwał wspólnot znajdziesz tutaj.

Regulamin sprzeczny z przepisami prawa bezwzględnie obowiązującymi nie jest dla stron wiążący w zakresie nieprawidłowych zapisów.

Więcej o zaskarżaniu uchwał dowiesz się z tego materiału.

Checklista

  • regulaminy lub statuty wspólnot mogą być bardzo przydatne w działaniu zwłaszcza większych jednostek
  • przyczyną konieczności uchwalania regulaminów lub statutów jest przede wszystkim nieprecyzyjna ustawa o własności lokali
  • regulamin w postaci uchwały może być zaskarżony jak każda inna uchwała
  • regulamin sprzeczny z prawem nie jest wiążący (w zakresie zastosowania sprzecznych z prawem zapisów)

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.