Darowizna a zachowek
Posted in Ochrona nieruchomościPrawa do nieruchomości

Darowizna a zachowek

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Darowizna a zachowek

Darowizna a zachowek

25 października 2023r.

Darowizny mieszkania od potencjalnych spadkodawców (np. od rodziców) są często spotykane.

Czy mają wpływ na późniejsze rozliczenia spadkowe? A jeśli tak to jaki?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest darowizna?
  • czy darowiznę dolicza się do spadku?
  • co to jest zachowek?
  • czy darowiznę dolicza się do rozliczeń związanych z zachowkiem?
  • jak uniknąć rozliczenia darowizny w zachowku?

Darowizna.

Darowizna to przekazanie bezpłatne określonych składników majątkowych na rzecz osób trzecich.

Jej najważniejszą cechą jest bezpłatność – czyli ktoś uzyskuje określoną rzecz bez konieczności zapłaty sumy pieniężnej lub innego świadczenia.

Pytania o darowiznę i jej wpływ na rozliczenia spadkowe są dosyć częste, bo ten wpływ rzeczywiście w pewnych sytuacjach istnieje.

Dużo jest również sporów sądowych pomiędzy krewnymi wynikających z darowizn dokonanych przed śmiercią spadkodawców.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Doliczenie darowizny do spadku.

Bywają sytuację, gdy darowiznę należy rozliczyć w spadku wraz z pozostałymi spadkobiercami.

Konieczność rozliczenia darowizny dokonanej przez spadkodawców powstaje w sytuacji, gdy:

  • nie ma testamentu,
  • rozliczenia dokonywane są w ramach dziedziczenia zstępnych (dzieci, wnuki itd.) lub małżonka zmarłego (chyba, że w umowie darowizny wprost zawarto oświadczenie, że inny spadkobierca też powinien się z tej darowizny rozliczyć),
  • w umowie darowizny nie zapisano, że darowizna jest zwolniona od takiego zaliczenia.

W takim przypadku wartość darowizny (wg stanu na dzień jej dokonania a cen aktualnych) dolicza się do podlegającego podziałowi majątku spadkowego a osoba obdarowana zalicza wartość darowizny do przypadającego jej udziału (czyli uznaje się, że w tej części już otrzymała spadek).

Jeśli wartość darowizny przewyższa przypadający danej osobie udział nie ma ona obowiązku rozliczenia się z nadwyżki – wówczas przedmiot darowizny wyczerpuje przypadającą jej część spadku.

Konieczność rozliczenia darowizny może zostać wyłączona z woli samego spadkodawcy.

Jeśli w umowie darowizny zostanie zawarty zapis o wyłączeniu takiego rozliczenia, darowizna nie zostaje wliczona do majątku spadkowego a osoba obdarowana uczestniczy w podziale majątku tak jakby nic nie otrzymała od spadkodawcy.

Zachowek.

Zachowek to najprościej rzecz ujmując gwarancja uzyskania przez zstępnych (dzieci, wnuki itd.), małżonka oraz rodziców spadkodawcy części spadku nawet w sytuacji, gdy nie zostali powołani do spadku przez spadkodawcę lub zostali powołani w niewielkiej części.

Jeśli np. jesteś dzieckiem spadkodawcy, który przekazał w testamencie cały majątek innej osobie pomijając Ciebie całkowicie możesz domagać się od tej osoby zachowku, czyli określonej kwoty pieniężnej stanowiącej 2/3 (jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy lub jest małoletni) lub ½ (w każdym innym przypadku) wartości udziału spadkowego.

Jest to naturalnie dalekie uproszczenie, które ma pokazać sens zachowku.

Więcej o zachowku i sposobie jego ustalania piszę tutaj.

Darowizna nie zawsze oznacza bez kosztowe nabycie nieruchomości. Czasem konsekwencje finansowe darowizny pojawiają się dopiero po śmierci darczyńcy. 

Uwzględnienie darowizny w zachowku.

Darowizny (zwłaszcza darowizny nieruchomości) mogą mieć wpływ również na wysokość przysługującego zachowku, lecz w nieco inny sposób aniżeli przy podziału spadku opisanym na wstępie.

Zasada ogólna wskazuje, że darowiznę nieruchomości zalicza się w poczet majątku spadkowego co oznacza, że osoba obdarowana może być zobowiązana do zapłaty na rzecz osób uprawnionych do zachowku.

Majątek spadkowy powiększa się o wartości darowizny (darowizn) a potem dzieląc go, jeśli okazuje się, że spadkobiercy nie otrzymali części spadku o wartości przysługującego im zachowku.

Wówczas mogą domagać się wyrównania od osób obdarowanych.

Nie zawsze musi być to równoznaczne z odpowiedzialnością osoby obdarowanej za całą kwotę zachowku.

Wolny od takiej odpowiedzialności jest obdarowany, który uzyskał darowiznę na 10 lat śmiercią spadkodawcy o ile nie jest spadkobiercą lub uprawnionym do zachowku.

Zachowek bez rozliczenia darowizny.

Zarówno w przypadku spadku jak i samego zachowku w określonych sytuacjach dochodzi do doliczenia wartości darowizny.

Oznacza to, że w przypadku przekazania nieruchomości pod innym tytułem prawnym (umowa sprzedaży czy też dożywocia) o obowiązku takiego rozliczenia nie może być mowy.

Jeśli wolą spadkodawcy jest przekazanie nieruchomości jednemu ze swoich bliskich bez konieczności późniejszego jej rozliczania warto rozważyć taką ścieżkę postępowania.

O tym czym jest umowa sprzedaży wie każdy.

Umowa dożywocia natomiast oznacza przeniesienia własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie mogące przyjąć różne postacie.

O umowie dożywocia szczegółowo pisałem tutaj. Pozwala ona nie tylko uniknąć kłopotliwych rozliczeń po śmierci darczyńcy, ale może chronić również (w pewnym zakresie) przed egzekucją z nieruchomości lub skargą pauliańską.

Checklista

  • dokonane przed śmiercią spadkodawcy darowizny często podlegają zaliczeniu na majątek spadkowy zarówno przy dziedziczeniu jak i zachowku
  • skutki finansowe darowizn od osób najbliższych często powstają dopiero po śmierci darczyńcy
  • umowa dożywocia często jest receptą na ewentualne żądania innych spadkobierców lub uprawnionych do zachowku

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.