Waloryzacja czynszu najmu
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Waloryzacja czynszu najmu

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu

Umowy najmu często zawiera się na długi okres, podczas którego wartość pieniądza może ulec zmianie.

Zabezpieczeniu przeciwko takim zmianom służą klauzule waloryzacji czynszu, które urealniają ten czynsz z biegiem lat.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest waloryzacja czynszu?
  • Jakie są sposoby waloryzacji czynszu?
  • Jakie się rodzaje waloryzacji czynszu?
  • Czy można waloryzować czynsz wstecz?
  • Co w sytuacji, gdy umowa nie zawiera możliwości waloryzowania czynszu?

Waloryzacja czynszu.

Zaznaczam na wstępie, że artykuł powyższy nie dotyczy umów najmu lokali mieszkalnych zawartych na czas nieoznaczony. O urealnieniu czynszu przy takiej umowie dowiesz się tutaj.

Waloryzacja czynszu ma służyć zabezpieczeniu interesu wynajmującego i ma zastosowanie przy umowach na czas dłuższy niż jeden rok lub umowach nieruchomości komercyjnych zawartych na czas nieoznaczony.

Służyć  ma temu, aby realny czynsz, na który umawiają się strony miał taką samą wartość w czasie trwania umowy jak w momencie jej podpisywania. Zwłaszcza teraz, w dobie galopującej inflacji, wynajmującym powinno zależeć na tym aby otrzymywać od najemcy czynsz o takiej wartości jak w dniu zawarcia umowy.

Czyli odpowiednio podwyższony w stosunku do zmiany cen w gospodarce.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Sposoby waloryzacji czynszu.

Najczęściej stosuje się waloryzacje odnoszącą się do wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w gospodarce publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Wówczas to – raz do roku – czynsz ulega urealnieniu w odniesieniu do publikowanego wskaźnika. Jeżeli np. umówiłeś się na czynsz 4.000 zł miesięcznie w roku 2021r. to, w przypadku zastosowania wskaźnika wzrostu cen GUS, w 2022r. możesz liczyć na czynsz w wysokości 4.204r. (wzrost o 5,1%, który nastąpił w roku 2021).

W kolejnych latach waloryzacja dokonywana jest w oparciu o kolejno publikowane wskaźniki, przy czym bazą do urealnienia czynszu jest czynsz uwzględniający waloryzację za poprzednie lata. Niestety wskaźniki GUS nie zawsze oddają rzeczywistą utratę wartości pieniądza.

Innym często spotykanym sposobem jest ustalenie wartości czynszu w walucie obcej, z założenia bardziej stabilnej. W praktyce najczęściej spotyka się umowy z czynszem ustalonym w EURO lub w dolarach amerykańskich.

W przypadku lokali wynajmowanych od dużych korporacji (centra biurowe lub galerie handlowe) spotkać można podwójne waloryzowanie czynszu. Stawka czynszu ustalana jest wówczas nie tylko w walucie obcej (najczęściej w EURO) ale z zastosowaniem dodatkowym wskaźnika waloryzacji (HICP) publikowanym przez Eurostat.

Rodzaje waloryzacji czynszu.

Najczęściej spotykane są dwa – automatyczny lub uzależniony od oświadczenia woli wynajmującego.

W automatycznym zapisy umowy wskazują, że stawka czynszu podlega waloryzacji i nie jest to uzależnione od żadnej aktywności ze strony wynajmującego.

Drugi rodzaj wskazuje, że czynsz może ulegać waloryzacji ale do wystąpienia skutku w postaci urealnienia czynszu konieczne jest oświadczenie wynajmującego skierowane do najemcy. Nie złożysz takiego oświadczenia – nie ma waloryzacji.

Klauzula waloryzacyjna w umowie jest bezpiecznikiem nie tylko gwarantującym urealnienie czynszu ale również trwałość umowy.

Waloryzacja wsteczna czynszu.

Co w sytuacji, kiedy zapomniałeś o waloryzacji czynszu i faktury wystawiane były wg „starej stawki”.

Jeśli waloryzacja jest automatyczna wówczas możesz urealnić ten czynsz wstecz, jednakże pamiętaj o przedawnieniu należności czynszowych. Okres przedawnienia należności okresowych wynosi 3 lata i w takim przypadku najemca zobowiązany jest do wyrównania czynszu 3 lata wstecz.

Jeśli więc czynsz nie był waloryzowany przez 5 lat najemca może – w świetle prawa – nie zapłacić Tobie za dwa najwcześniejsze okresy.

Jeżeli zaś waloryzacja jest uzależniona od oświadczenia woli wynajmującego sytuacja jest gorsza – nie możesz umowy waloryzować wstecz i złożone oświadczenie ma skutek na przyszłość. Tym samym tracisz możliwość podwyżki czynszu w poprzednim roku.

Umowa bez klauzuli waloryzacyjnej.

Czynsz z umowy najmu lokalu użytkowego bez klauzuli waloryzacyjnej może również zostać urealniony poprzez wypowiedzenie jego wysokości przez wynajmującego w trakcie trwania umowy. Wypowiedzenie następuje najpóźniej na miesiąc naprzód ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli najemca nie akceptuje wysokości nowego czynszu umowa wygasa po upływie terminu wypowiedzenia.

Najemca może również – chcąc kontynuować umowę na zasadach dotychczasowych – zakwestionować podwyżkę czynszu, co wymaga jednak dla swojej skuteczności przeprowadzenia postępowania sądowego.

Checklista

  • Klauzula waloryzacyjna jest korzystna przede wszystkim dla wynajmującego.
  • Automatyczna waloryzacja jest dla wynajmującego korzystniejsza w przypadku nie podnoszenia czynszu w kolejnych latach.
  • Bez klauzuli waloryzacyjnej też można urealniać czynsz ale wiąże się to z ryzykiem przedterminowego zakończenia umowy lub koniecznością udziału w sporze sądowym.

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.