Przedawnienie hipoteki przymusowej ZUS i US
Posted in Księgi wieczysteNieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Przedawnienie hipoteki przymusowej ZUS i US

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Przedawnienie hipoteki przymusowej ZUS i US

Przedawnienie hipoteki przymusowej ZUS i US

Niektóre hipoteki przymusowe ulegają przedawnieniu, inne mogą towarzyszyć nieruchomości do końca dni dłużnika.

Hipoteki przymusowe ZUS się nie przedawniają a hipoteki przymusowe skarbówki owszem. Przynajmniej na razie.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęściej spotykane hipoteki przymusowe?
  • czy hipoteki przymusowe się przedawniają?
  • jak wygląda sytuacja z hipoteką przymusową urzędu skarbowego?
  • jak wygląda sytuacja z hipoteką przymusową ZUS?

Najczęściej spotykane hipoteki przymusowe.

Bardziej szczegółowo kwestie hipoteki przymusowej opisałem tutaj. Najczęściej spotykanymi hipotekami przymusowymi są te wpisane na podstawie orzeczeń sądów w sprawach o zapłatę oraz hipoteki organów państwowych ZUS i Urzędu Skarbowego.

W tym artykule napiszę nieco więcej o tych ostatnich ponieważ, pomimo faktu, że opierają się na podobnych podstawach różnią się zasadniczo jeśli chodzi o kwestie przedawnienia i tym samym możliwości ich usunięcia z księgi wieczystej nawet bez zgody ZUS czy urzędu skarbowego.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Czy hipoteki przymusowe się przedawniają.

I tak i nie. Z przepisów dotyczących hipotek skarbowych lub zusowskich wynika wprost, że się nie przedawniają.

Ale jak już doskonale wiemy nasz system prawny czasem wymyka się logicznemu rozumowaniu.

Hipoteka przymusowa urzędu skarbowego.

Kwestia przedawnienia hipoteki skarbowej regulowana jest w art. 70 § 8 ordynacji podatkowej, który mówi wprost, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką skarbową się nie przedawniają, choć po przedawnieniu samego zobowiązania podatkowego może ono być dochodzone jedynie z przedmiotu hipoteki czyli zabezpieczonej nieruchomości.

Szkopuł w tym, że przepis powyższy jest identyczny z innym – zmienionych w 2002 roku – art. 70 § 6 ordynacji podatkowej. I ten właśnie przepis był swojego czasu przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Wyrokiem z dnia 8 października 2013r. (sprawa SK 40/12) Trybunał stwierdził,  że zapis ten jest niezgodny z Konstytucją uznając, że w sposób niedopuszczalny różnicuje pozycję podatników, którzy nieruchomości nie posiadają z pozycją podatników lepiej sytuowanych (posiadających nieruchomości).

Wobec tych pierwszych zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstało to zobowiązanie a wobec tych drugich może się nie przedawnić nigdy – o ile została wpisana hipoteka przymusowa.

Dlatego też istnieje możliwość wykreślenia takich hipotek, z powołaniem się na wskazane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, choć niestety wiąże się to z koniecznością prowadzenia sprawy sądowej przeciwko Skarbowi Państwa. Urzędy skarbowe, powołując się na niezgodny z Konstytucją art. 70 § 8 ordynacji podatkowej, odmawiają zgody na wykreślenie takich hipotek.

Choć naturalnie należy podkreślić, że sytuacja ta może ulec zmianie ponieważ w Trybunale Konstytucyjnym na rozpoznanie oczekują sprawy związane z badaniem konstytucyjności art. 70 § 8 ordynacji podatkowej z Konstytucją złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich (nr sprawy K 10/16) oraz przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu (nr sprawy P 6/16).

I z przyczyn opisanych poniżej, raczej można spodziewać się orzeczenia uznającego brak przedawnienia roszczeń zabezpieczonych hipotecznie za zgodny z Konstytucją i tym samym uniemożliwiającego wykreślenie takich hipotek. Dlatego jeśli masz wpisaną taką hipotekę na swojej nieruchomości a termin przedawnienia zobowiązania już upłynął warto rozważyć szybkie zajęcie się tą sprawą.

Choć regulują je te same przepisy, kwestie przedawnienia hipotek ZUS i urzędów skarbowych na dzień dzisiejszy wyglądają odmiennie.

Hipoteka przymusowa ZUS.

A jak wygląda kwestia hipoteki zusowskiej? Wbrew zasadom logiki i konsekwencji – odwrotnie.

Ta kwestia jest regulowana art. 24 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ten brzmi tak samo jak przepisy z ordynacji podatkowej i wyłącza przedawnienie należności zabezpieczonych hipoteką. Tak samo różnicuje sytuację podatników posiadających nieruchomości z sytuacją podatników nie posiadających.

Wydawałoby się zatem, że również należy go uznać za sprzeczny z Konstytucją. Ale cóż – nie został. Trybunał również orzekał w tej kwestii i wyrokiem z dnia 20 maja 202r. (sygn. akt P 2/18) orzekł odmiennie i uznał ten zapis za zgodny z ustawą zasadniczą.

Tak więc jeśli masz hipotekę przymusową wpisaną przez ZUS możesz zapomnieć o jej wykreśleniu nawet jeśli zobowiązanie ulegnie przedawnieniu.

Checklista

  • kwestia przedawnienia hipotek US i ZUS regulowana jest takimi samymi przepisami
  • hipoteki US można próbować wykreślić po upływie przedawnienia zobowiązania ale wymaga to postępowania sądowego
  • hipoteki ZUS nie wykreśli się nawet w przypadku przedawnienia zobowiązania

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.