Skarga pauliańska.
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Skarga pauliańska.

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Skarga pauliańska.

Skarga pauliańska

Często zdarzają się sytuacje, że mocno zadłużona osoba, chcąc ratować to co jej zostało przekazuje swoją nieruchomość innej osobie (z reguły blisko spokrewnionej) licząc, że uda mu się uniknąć utraty nieruchomości.

W takich przypadkach jedną z możliwości odzyskania długu pomimo takich czynności jest skarga pauliańska.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest skarga pauliańska?
  • jakie zabezpieczenie przy skardze pauliańskiej?
  • co trzeba udowodnić przy skardze pauliańskiej?
  • jaki jest termin na wniesienie skargi pauliańskiej?

Skarga pauliańska.

Jest to instrument pozwalający na walkę z nieuczciwymi dłużnikami. Często można spotkać sytuacje, gdy dłużnik dążąc do uniknięcia odpowiedzialności za swoje zobowiązania przekazuje należące do niego nieruchomości innym osobom w ten sposób wyzbywając się swojego majątku.

Aby się przed tym bronić jedną z możliwości jest wniesienie do sądu skargi pauliańskiej.

Skarga ta jest w istocie pozwem o uznanie za bezskutecznej czynności polegającej na przekazaniu nieruchomości innej osobie.

W przypadku wygrania takiej sprawy w sądzie wierzyciel nabywa możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej również z nieruchomości, której wyzbył się dłużnik.

Przykład:

Pan Adam jest właścicielem mieszkania ale jednocześnie ma wiele długów wobec różnych firm i osób prywatnych. Jedną z tych firm jest LL Sp. z o.o. Bojąc się, że dłużnicy prędzej czy później doprowadzą do licytacji jego mieszkania przekazuje swojemu bratu, Panu Leonowi, swoje mieszkania w drodze darowizny. LL Sp. z o.o. nie mogąc ściągnąć swoich należności od Pana Adama (komornik nie może znaleźć żadnego majątku) pozyskuje informację, że miał on mieszkanie, które przekazał w darowiźnie tak więc kieruje do sądu pozew – skargę pauliańską. Po wygranej sprawie LL Sp. z o.o. może prowadzić postępowanie egzekucyjne również z mieszkania pomimo faktu, że jest ono własnością Pana Leona. Odpowiedzialność Pana Leona za długi Pana Adama ogranicza się jedynie do darowanego mieszkania.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Zabezpieczenie przy skardze pauliańskiej.

Przy skardze pauliańskiej warto zadbać o to aby aktualny właściciel nie obciążył tej nieruchomości dodatkowymi zobowiązaniami a przede wszystkim hipotekami lub nie zbył jej na rzecz innych podmiotów.

W związku z powyższym warto złożyć wniosek o zabezpieczenie poprzez zakaz zbywania i obciążania nieruchomości. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Dowody przy skardze pauliańskiej.

Aby wygrać sprawę ze skargi pauliańskiej trzeba pewne rzeczy udowodnić choć kodeks cywilny ułatwia wierzycielowi najważniejsze kwestie.

Po pierwsze, należy udowodnić, że ma się wobec dłużnika wierzytelność (dobrze jest przedstawić prawomocny wyrok lub nakaz zapłaty).

Po drugie, należy wykazać, że na skutek zbycia nieruchomości nastąpił stan niewypłacalności dłużnika (do tego najlepsze jest przedłożenie postanowienia komornika sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność).

Po trzecie – trzeba przekonać sąd, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli a osoba trzecia o tym wiedziała.

Kodeks cywilny wprowadza również kilka ułatwień dla wierzycieli:

  • jeśli nieruchomość nabyła osoba bliska (lub stały kontrahent) uznaje się, że wiedzieli oni o tym, że dłużnik działa ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela,
  • jeśli czynność była nieodpłatna uznaje się, że świadomość osoby trzeciej o chęci pokrzywdzenia wierzyciela lub jej brak nie mają najmniejszego znaczenia,
  • jeśli dłużnik stał się niewypłacalny na skutek dokonania darowizny uznaje się, że działał on z zamiarem pokrzywdzenia wierzycieli.

Nawiązując do wyżej wymienionego przykładu Spółka LL musi udowodnić jedynie istnienie wierzytelności oraz powstanie stanu niewypłacalności. W związku z faktem, że Pan Adam dokonał darowizny (czynność bezpłatna) na rzecz brata (osoba najbliższa) dla sądu nie ma znaczenia, czy Pan Leon wiedział o działaniu celem pokrzywdzenia wierzyciela.

Przy skardze pauliańskiej warto zadbać o to aby aktualny właściciel nie obciążył tej nieruchomości dodatkowymi zobowiązaniami a przede wszystkim hipotekami lub nie zbył jej na rzecz innych podmiotów.

Termin na wniesienie skargi pauliańskiej.

Skargę pauliańską należy wnieść do sądu w terminie 5 lat od daty dokonania czynności zmierzającej do pozbycia się nieruchomości przez dłużnika.

Po tym terminie prawo do wniesienia skargi wygasa.

Koszty skargi pauliańskiej.

Należność sądowa liczona jest od wartości długu i wynosi ok. 5% tej wartości.

Checklista

  • samo przekazanie nieruchomości osobie trzeciej nie jest równoznaczne ze skuteczną ucieczką przed wierzycielami
  • wierzyciel może domagać się bezskuteczności tej czynności względem niego
  • przepisy przewidują ułatwienia dowodowe dla wierzyciela
  • możliwości wniesienia skargi pauliańskiej ograniczone są pięcioletnim terminem

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.