Egzekucja z nieruchomości – licytacje komornicze
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Egzekucja z nieruchomości – licytacje komornicze

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Egzekucja z nieruchomości – licytacje komornicze

Egzekucja z nieruchomości - licytacje komornicze

Aktualizacja 5.10.2023

W dobie ciągłego wzrostu cen na rynku nieruchomości zakup nieruchomości w drodze licytacji komorniczej często może być szansą uzyskanie mieszkania, lokalu użytkowego lub gruntu w bardzo atrakcyjnej cenie.

Z artykułu dowiesz się:

  • gdzie szukać informacji na temat licytacji komorniczych?
  • jak wygląda licytacja komornicza?
  • ile czasu trwa nabycie nieruchomości w licytacji komorniczej?
  • co z hipotekami i obciążeniami nieruchomości nabytej w toku licytacji komorniczej?
  • co z umowami najmu lub dzierżawy obciążającymi nieruchomość w licytacji komorniczej?

Gdzie szukać informacji na temat licytacji komorniczych.

Tam gdzie szukasz niemal wszystkiego w dzisiejszych czasach – w internecie. Na stronie https://elicytacje.komornik.pl/ znajdziesz bogatą ilość różnych informacji o licytacjach komorniczych – w tym także nieruchomości.

Możesz filtrować wyniki wyszukiwania koncentrując się na tym aby znaleźć nieruchomość jak najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Na stronie znajdziesz zdjęcia nieruchomości, informacje o szacunkowej cenie oraz cenie wywołania, wadium które musisz wpłacić czy też terminy, kiedy nieruchomość można obejrzeć osobiście.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Jak wygląda licytacja komornicza.

Aktualnie może być przeprowadzona na dwa sposoby. Albo „tradycyjnie” prowadzona w budynku sądu przez sędziego w obecności licytantów. Albo „nowocześnie” przez internet.

Tradycyjna licytacja trwa krócej, w tym samym czasie spotykają się bezpośrednio osoby zainteresowane kupnem nieruchomości i licytują jej cenę.

Wcześniej są kontrolowani, aby ustalić czy mogą brać udział w licytacji. Kolejna propozycja ceny nie może być niższa niż 1% ceny wywołania. Po zakończeniu licytacji (tj. po ostatnim postąpieniu) sąd wydaje postanowienie – tzw. przybicie.

Od tej chwili osoba na której rzecz której dokonano przybicia ma obowiązek spełnienia warunków licytacji (w tym przede wszystkim zapłaty ceny nabycia nieruchomości) pod rygorem utraty wpłaconej rękojmi (10% wartości oszacowania nieruchomości) oraz wygaśnięcia przybicia.

Jeśli obowiązki zostaną wykonane a przybicie nie zostanie skutecznie zaskarżone wówczas sąd wydaje kolejne postanowienie – przysądzenie własności nieruchomości.

W przypadku licytacji elektronicznej (prowadzona ona jest w tym trybie jeśli co najmniej jeden z wierzycieli tego zażąda) trwa ona 7 dni. To komornik organizuje i prowadzi licytację za pośrednictwem systemu informatycznego. Po zakończeniu licytacji (czyli po upływie terminu ustalonego jako koniec przetargu) wygrywa licytację osoba, która ostatnia dokonała postąpienia.

Tutaj również sąd wydaje postanowienie o przybiciu ale po tym jak otrzyma od komornika protokół z przebiegu przetargu.

Ile czasu trwa nabycie nieruchomości w licytacji komorniczej.

To zależy od ilości uczestników przetargu, ilości skarg złożonych w toku przetargu jak również ewentualnego zażalenia od postanowienia o przybiciu lub przysądzeniu.

Im więcej uczestników tym dłużej cała sprawa może trwać. Czasem od przybicia do przysądzenia mija nawet rok.

Licytacja internetowa trwa 7 dni a nie kilka godzin jak „tradycyjna”.

Co z hipotekami i obciążeniami nieruchomości nabytej w toku licytacji komorniczej.

Najważniejsze w toku licytacji jest postanowienie o przysądzeniu własności. Z chwilą uprawomocnienia się tego postanowienia nabywca staje się jej właścicielem i jednocześnie wygasają wszelkie prawa i roszczenia ciążące na nieruchomości.

Tym samym wygasają hipoteki czy służebności gruntowe, prawa pierwokupu jak również roszczenia i żądania wpisane w dziale III księgi wieczystej.

Nie wygasają służebności drogi koniecznej oraz przesyłu. Mogą nie wygasać – użytkowanie, dożywocie lub służebności osobiste o ile były ujawnione w księdze wieczystej lub zostały zgłoszone najpóźniej na 3 dni przed terminem licytacji i jednocześnie miały pierwszeństwo przed hipotekami.

W przypadku nie wygaśnięcia takiego prawa jego wartość odjęta jest od ceny zakupu i zwracana jest nabywcy.

Umowy najmu lub dzierżawy obciążające nieruchomość w licytacji komorniczej.

Tak jak wskazywałem tutaj umowa najmu nieruchomości nabytej w toku postępowania egzekucyjnego trwa dalej – nabywca wstępuje w prawa i obowiązki wynajmującego.

Jednakże, jeśli nabywca nie jest zainteresowany kontynuowaniem umowy może ją wypowiedzieć (nawet jeśli była zawarta z datą pewną) w terminie miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu nieruchomości.

Okres wypowiedzenia wynosi jeden rok (chyba, że umowa przewidywała krótszy) i dotyczy to umów zawartych na czas dłuższy niż dwa lata.

Checklista

  • nabycie nieruchomości w trybie licytacji komorniczej często jest bardzo atrakcyjne
  • w internecie można znaleźć kompletne informacje o licytacjach
  • licytacje nieruchomości prowadzone są także przez internet
  • czas oczekiwania na przysądzenie często może wynosić rok lub dłużej
  • większość obciążeń nieruchomości wygasa na skutek przybicia
  • istnieje możliwość wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas oznaczony

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.