Hipoteka przymusowa
Hipoteka przymusowa
Hipotekę można wpisać do księgi wieczystej również bez zgody właściciela nieruchomości a czasem z jego aktywnym sprzeciwem.
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest hipoteka przymusowa?
- kiedy hipoteka przymusowa może zostać wpisana w księdze wieczystej?
- jak długo hipoteka przymusowa może być wpisana w księdze wieczystej?
- jak wykreślić hipotekę przymusową?
Co to jest hipoteka przymusowa.
Tutaj nie ma żadnej filozofii. „Przymusową” nazwać można hipotekę wpisaną do księgi wieczystej wbrew woli właściciela nieruchomości.
Najczęściej związane jest to z zabezpieczeniem odzyskania należności pieniężnych lub prowadzeniem egzekucji z nieruchomości.
Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:
Kiedy hipoteka przymusowa może zostać wpisana w księdze wieczystej?
Hipoteka przymusowa może zostać wpisana do księgi wieczystej na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu co do zapłaty określonej sumy pieniężnej (wyrok lub nakaz zapłaty), tytułu egzekucyjnego w administracji (np. podatkowego lub zusowskiego), postanowienia sądu o zabezpieczeniu (tak jak przy zakazie zbywania nieruchomości), zabezpieczenia w postępowaniu administracyjnym oraz postanowienia prokuratora o zabezpieczeniu.
Katalog jak widać dosyć szeroki.
W przypadku spraw zusowskich, podatkowych i administracyjnych wniosek o wpis hipoteki złoży najczęściej organ, który wydał tytuł egzekucyjny.
W sprawach karnych – prokurator.
W sprawach cywilnych – przeciwnik procesowy.
Jak długo hipoteka przymusowa może być wpisana w księdze wieczystej?
Bardzo długo.
Jeżeli mówimy o hipotece przymusowej na podstawie prawomocnych orzeczeń, mogą one widnieć w księdze wieczystej aż do zapłaty całości zabezpieczanej należności. Czyli czasem bez górnej granicy czasowej.
Naturalnie w miarę ich spłat możliwe jest zmniejszenie hipoteki przymusowej na zasadach określonych tutaj. A w przypadku hipotek skarbowych można domagać się wykreślenia hipoteki w przypadku przedawnienia świadczenia.
Jeśli mówimy o zabezpieczeniach – możemy domagać się ich wykreślenia po upadku zabezpieczenia. Może to nastąpić w związku ze skutecznym zaskarżeniem postanowienia o zabezpieczeniu lub po zakończeniu postępowania, w którym zabezpieczenie było udzielone. Choć w tym ostatnim przypadku hipoteka może być kontynuowana jeśli orzeczenie nakazuje zapłatę kwoty, która wcześniej była zabezpieczona.
Jak wykreślić hipotekę przymusową?
Jak wskazałem wyżej nie zawsze jest to możliwe. Jeśli należność zabezpieczona hipoteką została spłacona wierzyciel jest zobowiązany do wystawienia oświadczenia o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki.
W sytuacji braku takiego zaświadczenia jest możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym celem uzyskania wyroku nakazującego wykreślenie hipoteki.
Jeśli wierzyciel odmawia zgody na wykreślenie hipoteki przymusowej konieczne jest postępowanie sądowe.
Jeżeli hipoteka wynika z zabezpieczenia, które już nie obowiązuje, to organ wydający zabezpieczenie (sąd, organ podatkowy, ZUS czy też prokurator) powinien wydaje dokument umożliwiający wykreślenie takiej hipoteki.
Mając taki dokument należy złożyć wniosek do ksiąg wieczystych o wykreślenie hipoteki i załączyć ten dokument w oryginale.
Checklista
- hipoteka przymusowa może długo obciążać nieruchomość
- hipoteka przymusowa może być ograniczona co do wysokości
- zdarzają się sytuacje, gdy usunięcie hipoteki przymusowej jest mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe
Zobacz też:
Hipoteka jest poważnym narzędziem służącym do zabezpieczenia nieruchomości. Jak działa i jakie są jej mocne…
Kwota hipoteki nie jest dana raz na zawsze, są sytuacje gdy można ją zmniejszyć nawet…
Nieruchomość to nie tylko inwestycja, miejsce do życia lub prowadzenia interesów.
Poznaj mnie lepiej
Bartłomiej Owczarek, Adwokat
Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).
There are no comments