Umowa najmu
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Umowa najmu

Umowa najmu lokalu mieszkalnego (``zwykła``)

data publikacji 17.12.2021

Przepisy nierówno traktują strony umowy najmu lokali mieszkalnych.

Najemca dysponuje nieporównanie większymi przywilejami od wynajmującego.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje umów najmu lokali mieszkalnych?
  • jakie są ważne elementy umowy najmu?
  • jakie są prawa i obowiązki najemcy?
  • jakie są prawa i obowiązki wynajmującego?
  • jakie są możliwości podwyżki czynszu w lokalu mieszkalnym?

Rodzaje umów najmu lokali mieszkalnych.

Umowy najmu lokali mieszkalnych można w zasadzie podzielić na dwa rodzaje – umowy „zwykłe” i najem okazjonalny.

Tutaj wskazuję podstawowe informacja na temat umów „zwykłych”.

Dodatkowo wielkie znaczenie ma czas trwania umowy najmu.

W przypadku umowy na czas nieoznaczony wynajmujący musi mieć świadomość, że taką umowę bardzo trudno rozwiązać i dopóki najemca realizuje swoje obowiązki (mniej lub bardziej rzetelnie) jest niemalże nieusuwalny z lokalu.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Ważne elementy umowy najmu lokalu mieszkalnego.

Jak wskazałem wcześniej, bardzo ważne jest ustalenie czasu trwania umowy – może być na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Drugim istotnym składnikiem jest wartość czynszu oraz ewentualnych innych opłat (należności na wspólnotę mieszkaniową lub do spółdzielni, media rzadko koszty użytkowania wieczystego lub podatków od nieruchomości). Modyfikacje czynszu w czasie trwania umowy również nie należą do najłatwiejszych.

Kaucja – umowa może być uzależniona od zapłaty kaucji, która nie może być wyższa od dwunastokrotności czynszu miesięcznego.

Obowiązki stron umowy – jeżeli chcesz aby umowa miała charakter indywidualny i nie podobają się Tobie zapisy ogólne o obowiązkach wskazane poniżej.

Przed zawarciem umowy konieczne jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, z którego będą wynikały nie tylko kwestie związane z aktualnym stanem liczników (jeżeli wynajmujący pozostanie stroną umów o dostawy mediów) ale również stan lokalu i jego wyposażenie.

Prawa i obowiązki najemcy.

Co oczywiste – płacić umówiony czynsz i ewentualnie dodatkowe opłaty.

Najemca jest zobowiązany do utrzymywania lokalu we właściwym stanie technicznym oraz przestrzegać porządku domowego.

Najemca powinien również dokonywać drobnych napraw i konserwacji sprzętu części składowych lokalu takich jak podłogi, drzwi, okna, wyposażenie łazienki i kuchni czy piece. Raz na jakiś czas powinien dokonać malowania czy tapetowania mieszkania.

Udostępnić lokal wynajmującemu celem usunięcia awarii powodującej szkodę majątkową nie tylko w lokalu zajmowanym przez najemcę ale również w innych częściach budynku.

Ulepszenia lokalu najemca może dokonywać jedynie za zgodą wynajmującego.

Umowa najmu może kwestie, o których mowa powyżej regulować w odmienny sposób pod warunkiem, że mieszkanie nie należy do publicznego zasobu mieszkaniowego (mieszkania będące własnością gmin lub Skarbu Państwa).

Prawa i obowiązki wynajmującego.

Wynajmujący zobowiązany jest do wydania lokalu w stanie nadającym się do użytku oraz do zapewnienia sprawnych instalacji budynku pozwalających na korzystanie z wody, prądu, gazu czy energii elektrycznej (i dokonywanie napraw tych instalacji w przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba).

Musi utrzymywać w czystości i porządku urządzenia i pomieszczenia w budynku należących do części wspólnych.

Wynajmujący ma również obowiązek dokonywać poważnych napraw lokalu w zakresie nie obciążającym Najemcy.

Jednym z ważniejszych zapisów w umowie najmu jest określenie czasu jej trwania.

Podwyżki czynszu w lokalu mieszkalnym.

Wynajmujący może wypowiedzieć dotychczasową wysokość czynszu i innych opłat za korzystanie z lokalu – termin wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (strony mogą ustanowić termin dłuższy) i następuje na koniec miesiąca kalendarzowego.

Wypowiedzenie musi być dokonane na piśmie. Jeżeli wartość czynszu po wypowiedzeniu przekracza 3% wartości odtworzeniowej lokalu (wskaźnik publikowany okresowo przez wojewodę) na żądanie Najemcy właściciel musi wyjaśnić przyczynę podwyżki na piśmie.

Jako przyczynę podwyżki wskazać można brak dochodów z lokalu mieszkalnego pozwalających na pokrycie kosztów związanych z posiadaną nieruchomością lub wzrost wskaźnika cen ogłaszanego w przez Główny Urząd Statystyczny.

Dla przykładu podam, że w przypadku województwa pomorskiego (z wyłączeniem Gdańska) 3% wartości odtworzeniowej lokalu wynosi aktualnie 177,51 zł za metr kwadratowy czyli przekroczenie 3% wartości odtworzeniowej występuje w przypadku czynszu miesięcznego przekraczającego 14,79 zł za metr kwadratowy.

Jak widzisz praktycznie każda podwyżka będzie przekraczała tak niski parametr.

Najemca w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia może nie przyjąć podwyżki (wówczas umowa najmu rozwiąże się z upływem terminu wypowiedzenia) lub zaskarżyć podwyżkę do sądu.

Możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – wówczas najemca i wynajmujący ustalają termin rozwiązania umowy polubownie.

Umowę najmu lokalu mieszkalnego można również wypowiedzieć ale (w przypadku wynajmującego) jest to ograniczone do przypadków wskazanych w art. 11 ustawie o ochronie lokatorów i gminnym zasobie mieszkaniowym.

Restrykcyjność możliwości wypowiedzenia jest największą przeszkodą w rozwoju rynku wynajmu mieszkań.

Nie będę wymieniał wszystkich okoliczności – odsyłam Ciebie do podlinkowanego aktu prawnego.

Dla przykładu podam, że aby skutecznie wypowiedzieć umowę najemcy, który dewastuje części wspólne i samo wyposażenie lokalu konieczne jest wezwanie go do zaprzestania takiego działania i możliwe jest wypowiedzenie dopiero wtedy, gdy zignoruje takie wezwanie (z miesięcznym terminem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca).

Albo jeśli Najemca zalega z czynszem możliwe jest wypowiedzenie w sytuacji gdy zaległości wynoszą 3 pełne miesiące a właściciele musi jeszcze wezwać najemcę do zapłaty wyznaczając mu dodatkowy miesiąc na spłatę należności.

Jeśli właściciel zamierza sam zamieszkać w swoim lokalu może wypowiedzieć umowę najemcy z zachowaniem 3 letniego okresu wypowiedzenia.

Każde wypowiedzenie musi zawierać uzasadnienie i musi być dokonane na piśmie.

Najemca może wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieoznaczony z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia na koniec miesiąca. Najemca ma więc większą swobodę no i nie musi tłumaczyć przyczyn rozwiązania umowy.

Jednakże problemy z najmem lokali mieszkaniowych to nie tylko ograniczone możliwości zmiany czynszu czy wypowiedzenia umowy ale przede wszystkim – odzyskanie posiadania lokalu w sytuacji gdy niesolidny lokator nie chce go wydać.

O tym jednak dowiesz się więcej z artykułu o eksmisjach.

Checklista

  • umowa najmu zawarta na czas nieoznaczony jest bardzo trudna do rozwiązania przez wynajmującego
  • podwyższanie czynszu w trakcie trwania umowy jest sformalizowane i nie zawsze łatwe do przeprowadzenia
  • przed zawarciem umowy najmu warto skonsultować się z adwokatem aby nie okazała się ona pułapką

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.