Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości
Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości
data publikacji 7.10.2022
Nieruchomości stanowią towar, który może być zepsuty.
A w przypadku nabycia towaru wadliwego kupującemu przysługują pewne prawa od żądania naprawy, obniżenia ceny lub nawet do odstąpienia od umowy sprzedaży.
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest rękojmia?
- rękojmia a gwarancja?
- co to są wady rzeczy?
- czego można domagać się w ramach rękojmi?
- jak długo obowiązuje rękojmia?
- czy ma znaczenie fakt, że nieruchomość jest nowa lub używana?
Rękojmia
Podkreślam, że ten artykuł dotyczy wszystkich transakcji z udziałem konsumenta natomiast w przypadku przedsiębiorcy nie wszystkie z wymienionych poniżej informacji muszą obowiązywać.
Rękojmia jest prawnym zabezpieczeniem kupującego. Jeśli rzecz posiada wady, które ujawnią się w okresie pięciu lat od wydania rzeczy kupującemu może on zgłosić reklamację zakupionej nieruchomości.
Kupujący może tym samym wymusić na sprzedającym zachowanie zmierzające do usunięcia powstałych wad.
Rękojmia wynika z przepisów prawa i wobec konsumenta nie może być ograniczona.
Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:
Rękojmia a gwarancja
Rękojmia często jest mylona z gwarancją lub stosowana z nią zamiennie. I częściowo słusznie – oba pojęcia odnoszą się do zapewnienia ochrony kupującemu. Jednakże różnice są również dosyć istotne.
Rękojmia wynika z przepisów prawa i obowiązuje zawsze. Gwarancja wynika z treści samej umowy sprzedaży i obowiązuje tylko wtedy, kiedy sprzedający jej udzieli.
Oznacza to, że sprzedający może udzielić Tobie gwarancji i wtedy jesteś nią objęty a może nie udzielić – i wtedy żadnej gwarancji nie ma.
Kolejną istotną różnicą jest sposób ochrony przez rękojmię i gwarancję. Rękojmia chroni zawsze tak samo – co wynika z przepisów prawa. Terminy, uprawnienia kupującego, obowiązki sprzedającego są wskazane w kodeksie cywilnym i mogą być zmienione jedynie na korzyść konsumenta. Zapisy ustawowe stanowią minimum ochrony nabywcy, która – to należy podkreślić – jest bardzo silna.
Gwarancja chroni tak jak jest to zapisane w dokumencie gwarancyjnym. To sprzedający określa jakie są zasady gwarancji, które mogą być znacząco odmienne od zasad rękojmi.
Dlatego najczęściej lepiej chroni nabywcę rękojmia.
Co ważne rękojmia i gwarancja często funkcjonują równolegle co powoduje, że to kupujący może dowolnie wybierać pomiędzy jednym i drugim uprawnieniem.
I nie daj sobie wmówić sprzedającemu, że jest inaczej!
Wady nieruchomości
Ale dość o gwarancji. W praktyce niezbyt często spotykamy ją w obrocie nieruchomościami. Artykuł jest o rękojmi i na tym się koncentrujemy.
Co to są wady nieruchomości? Jak sama nazwa wskazuje są to niedoskonałości, które skutkują stwierdzeniem, że zakupiona nieruchomość (np. mieszkanie) jest niezgodna z umową.
Aby były objęte obowiązkiem ich usunięcia przez sprzedającego muszą tkwić w rzeczy w chwili jej sprzedaży. Jeśli nieruchomość nie podoba się kupującemu bo została uszkodzona np. przez niewłaściwą eksploatację, nie jest to objęte rękojmią.
Można wyróżnić wady fizyczne (np. pojawiają się uszkodzenia, pękają ściany, nie nadaje się do wykorzystywania, gruz się wali z sufitu a lokal nie nadaje się do zamieszkania) lub prawne (brak dostępu do drogi publicznej, nieścisłości w księgach wieczystych czy brak dokumentów potwierdzających legalność budowy).
Najczęściej naturalnie chodzi o uszkodzenia nieruchomości, które zaczynają się ujawniać po jakimś czasie od jej zakupu (to jeśli chodzi o wady fizyczne).
Z prawnymi to różnie bywa, ich katalog wbrew pozorom jest dosyć bogaty.
To Ty wybierasz czy korzystasz z rękojmi czy gwarancji – sprzedawca nie może Tobie takiego wyboru narzucić.
Żądania z rękojmi
Kupujący może od umowy odstąpić (jeśli sprzedana nieruchomość ma wadę istotną) lub żądać obniżenia ceny.
Jednakże, jeśli sprzedawca usunie szybko i bezproblemowo wady (np. poprzez naprawę stwierdzonych usterek) wówczas odstąpienie czy obniżenie ceny nie będzie skuteczne. Chyba, że nieruchomość była już wcześniej naprawiana.
Czas obowiązywania rękojmi
Aż pięć lat od daty wydania nieruchomości (a nie od sprzedaży).
Należy o tym pamiętać, bo zdarza się (zwłaszcza przy nowych mieszkaniach deweloperskich), że data wydania nieruchomości następuje wcześniej aniżeli data jego zakupu.
W przypadku ujawnienia się wad lokalu należy w tym czasie zgłosić ten fakt sprzedającemu wskazując jednocześnie żądanie usunięcia powstałych niezgodności (czyli wykonania prac naprawczych, obniżenia ceny lub – w skrajnym przypadku – odstąpienie od umowy).
Rękojmia przy nieruchomości nowej oraz używanej
Rękojmia obowiązuje zarówno przy nieruchomościach nowych jak i używanych, zasady są te same.
Pamiętać należy, że nie można reklamować wad, o których się wiedziało.
Przy nieruchomościach nowych stopień oczekiwania w zakresie jakości i trwałości jest naturalnie wyższy.
Nieruchomości używane – choć objęte taką samą ochroną – z samej definicji mogą mieć wady wynikające z faktu ich wcześniejszego użytkowania lub wieku.
Dlatego też nie w każdym przypadku pęknięcie ściany lub grzyb będzie podstawą do skutecznego zgłoszenia żądania naprawy lub obniżenia ceny. Tu wiele zależy od indywidualnej analizy każdego przypadku.
Checklista
- nieruchomości mogą mieć wady fizyczne lub prawne
- rękojmia chroni nabywców zarówno nieruchomości nowych jak i używanych
- okres ochrony to 5 lat
- na podstawie rękojmi można nawet odstąpić od umowy
- rękojmia najczęściej jest korzystniejsza niż gwarancja
Zobacz też:
Nabycie nieruchomości nastąpić może w oparciu o różne zdarzenia prawne i nie zawsze potrzebna jest…
Wywłaszczenie zasadniczo jest uregulowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami ale żyjemy w takich czasach, że…
Użytkowanie wieczyste jeśli chodzi o lokale mieszkalne odchodzi do lamusa ale w przypadku nieruchomości wykorzystywanych…
Poznaj mnie lepiej
Bartłomiej Owczarek, Adwokat
Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).
There are no comments