Problemy z najmem krótkoterminowym.
Posted in Nieruchomości w biznesieOchrona nieruchomościPrawa do nieruchomości

Problemy z najmem krótkoterminowym.

Strona główna » Ochrona nieruchomości » Problemy z najmem krótkoterminowym.

Sąsiedztwo z najmem krótkoterminowym

data publikacji 14.10.2022r.

Najem krótkoterminowy ma swoich zwolenników (właściciele mieszkań na wynajem, obsługa tych mieszkań, pośrednicy i turyści) oraz przeciwników (najczęściej sąsiedzi).

Dziś o tych drugich – co robić gdy dolegliwości związane z najmem krótkoterminowym przekraczają granice cierpliwości sąsiadów.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest najem krótkoterminowy?
  • jakie są problemy związane z najmem krótkoterminowym?
  • czy interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich pomogła?
  • czy regulamin wspólnoty może zabronić najmu krótkoterminowego?
  • czy uchwała wspólnoty może zakazać najmu krótkoterminowego?
  • a może inne uchwały?
  • jakie są inne możliwości ochrony terroryzowanych sąsiadów?

Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy jest prostą receptą na zarobek na mieszkaniu w miejscowości turystycznej. Mieszkanie szybko i relatywnie łatwo zarabia na siebie w sezonie, a ma czym bardziej atrakcyjna miejscowość tym sezon dłuższy (w niektórych miastach w Polsce nawet całoroczny).

Mieszkania są ogłaszane na booking-u lub airbnb skąd ma dostęp do szerokiej bazy potencjalnych klientów, wynajmowane są na pojedyncze dni a dziennie można zarobić na nich tyle co przez tydzień wynajmu klasycznego. Lub więcej.

Naturalnie są też pewne koszty – serwisy internetowe nie ogłaszają Twojego mieszkania za darmo a i obsługa samego najmu (sprzątanie, pranie etc.) nie jest za darmo, zdarzają się czasem szkody wyrządzone przez krewkich lokatorów.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najczęściej świetny interes.

Niestety co dla jednych jest wielką korzyścią, dla innych może być poważnym problemem.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Problemy związane z najmem krótkoterminowym

Najczęściej mają charakter porządkowy. Turyści są różni – jedni cisi i spokojni, przyjeżdżają aby odpocząć.

Inni mocno aktywni, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych korzystają z uciech życia. Spożywają alkohol lub inne psychoaktywne substancje, korzystają z usług młodych pań do towarzystwa, krzyczą, śpiewają czy zaśmiecają części wspólne wspólnoty mieszkaniowych.

Dla mieszkańców sąsiadujących lokali są utrapieniem, które w najlepszym razie wiąże się z koniecznością znoszenia hałasu w gorszym zaś potrzebą ponoszenia kosztów napraw zdewastowanych klatek schodowych lub samochodów na parkingach czy nawet leczenia w przypadku naruszenia integralności cielesnej.

Oprócz tego działający na szeroką skalę najem krótkoterminowy psuje rynek windując ceny mieszkań oraz stawki czynszu w górę. Często powoduje to brak możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych przez mieszkańców.

Dlatego też często właściciele mieszkań, nierzadko bardzo drogich, położonych w reprezentatywnych częściach Gdańska lub Sopotu pytają się mnie – co można zrobić i czy są jakieś przepisy zakazujące najmu krótkoterminowego?

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

Problem zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii o podjęcia działań w celu rozważenia wprowadzenia przepisów prawnych chroniących właścicieli mieszkań przed lokatorami krótkoterminowymi.

Minister Rozwoju i Technologii problem dostrzegł i …… wysłał Rzecznika do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ponoć Minister Sportu i Turystyki również problem zauważa. Ale nie widzi możliwości aby rozwiązać go w ramach swojego resortu.

Na świecie ten problem również jest dostrzegany choć do tej pory trudno jest odnaleźć kompleksowe unormowania zabezpieczające interesy właścicieli mieszkań, zarówno tych wynajmujących krótkoterminowo jak i tych chcących jedynie mieszkać w spokoju.

Regulamin w pewnych sytuacjach może skutecznie zabronić najmu krótkoterminowego.

Regulamin Wspólnoty Mieszkaniowej zabraniający najmu krótkoterminowego

Rozwiązaniem sytuacji wydaje się regulamin wspólnoty, uchwalony przy jej tworzeniu (przy wyodrębnieniu pierwszego lokalu mieszkalnego). Deweloperzy często korzystają z takich możliwości aby uchwalić regulamin kiedy nie ma za dużo głosujących (przedstawiciel dewelopera i pierwszy kupujący, często osoba nieprzypadkowa).

Czasem dzieje się to nawet z korzyścią dla kupujących mieszkania.

W takim regulaminie można przeforsować wiele zapisów m.in. wprowadzających ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości np. na potrzeby najmu krótkoterminowego. Naturalnie każdy nabywca lokalu w takiej wspólnocie musi być o tym fakcie poinformowany.

Sytuacja ma miejsce przed nabywaniem mieszkań przez kolejnych właścicieli, którzy – będąc świadomi istniejącego zakazu – nie mogą powoływać się na naruszenie prawa własności.

Jeśli kupują mieszkanie na potrzeby najmu krótkoterminowego muszą mieć świadomość, że mieszkanie w takiej wspólnocie nie może być wykorzystywane na te cele.

Czy taki regulamin może być uznany za nieważny?

W mojej ocenie nie można tego wykluczyć przynajmniej w części dotyczącej zakazu najmu krótkoterminowego choć można znaleźć wiele argumentów za ważnością takich zapisów.

O regulaminach wspólnoty więcej dowiesz się tutaj.

Uchwała wspólnoty zabraniająca najmu krótkoterminowego

Tak też próbuje się walczyć z tym zjawiskiem.

Niestety – w tym przypadku – jest to walka z wiatrakami. Sąd Najwyższy jednoznacznie rozstrzygnął, że uchwała zakazująca najmu krótkoterminowego zbyt daleko wkracza w prawo własności i należy ją uchylić.

Dlatego też działanie zmierzające do zakazania najmu krótkoterminowego uchwałą wspólnoty uznać należy za nieskuteczne.

Inne uchwały

Z pewnością możliwe jest podejmowanie uchwał obciążających większymi kosztami zarządu wspólnoty podmioty wynajmujące lokale krótkoterminowo.

W przypadku, gdy lokale takie generują więcej kosztów i zamieszania związanych ze sprzątaniem części wspólnych nieruchomości i z szybszym niszczeniem tychże winny być obciążone większymi stawkami na zarządzanie czy fundusz remontowy.

Taka uchwała, dobrze sformułowana, uzasadniona i udowodniona (naturalnie podnosząca opłaty o rozsądne stawki) ma szansę ostać się nawet w przypadku jej zaskarżenia.

O zaskarżeniu uchwał dowiesz się więcej z tego artykułu.

Skrajnym przypadkiem walki z właścicielami lokali wykorzystywanych na najem krótkoterminowy jest próba sprzedaży lokalu przez wspólnotę w trybie licytacji komorniczej. Sprawa jednak nie jest łatwa, stopień naruszania porządku domowego przez najemców musi być rażący i uniemożliwiający lub utrudniający znacznie korzystanie z innych lokali.

W takim przypadku wspólnota może w uchwale upoważnić zarząd do wszczęcia takiej procedury, która toczy się następnie przez sądem.

Ochrona sąsiadów

Wcześniej było o możliwości wspólnoty. Lepiej jest jeśli to wspólnota podejmuje działania zmierzające do rozwiązania powstałego problemu. Posiada ona większe spektrum możliwości wywierania wpływu na właścicieli mieszkań na wynajem.

Choć jak wskazałem powyżej nie są to możliwości stawiające wspólnotę mieszkaniową w szczególnie silnej pozycji.

Sami właściciele mogą próbować wszczynać postępowania w sprawie o immisje (więcej o immisjach dowiesz się tutaj) lub próbować korzystać ze wsparcia sił porządkowych w postaci policji aby karać każdorazowo sprawców naruszających spokój domowy.

Checklista

  • najem krótkoterminowy jest z reguły bardzo korzystny finansowo dla właścicieli mieszkań
  • regulamin może skutecznie zabraniać najmu krótkoterminowego
  • zwykła uchwała wspólnoty nie może zakazać najmu krótkoterminowego
  • mieszkania na wynajem krótkoterminowy można obciążyć większymi opłatami na rzecz wspólnoty
  • mieszkańcy mogą również inicjować postępowania o immisje

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.