Użytkowanie wieczyste
Użytkowanie wieczyste
Użytkowanie wieczyste jeśli chodzi o lokale mieszkalne odchodzi do lamusa ale w przypadku nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb przedsiębiorców wciąż ma się dobrze.
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest użytkowanie wieczyste
- użytkowanie wieczyste a własność (różnice o podobieństwa)
- użytkowanie wieczyste nieruchomości mieszkalnych
- co robić w przypadku podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste
Co to jest użytkowanie wieczyste?
Udało się Tobie znaleźć bardzo ciekawą działkę albo grunt zabudowany budynkiem usługowym lub przemysłowym.
Myślisz sobie – ta nieruchomość może mi się przydać, dobrze byłoby ją kupić.
Potem kontaktujesz się z właścicielem, który jest zainteresowany i podaje Tobie numer księgi wieczystej.
A z księgi wieczystej dowiadujesz się, że nie jest On właścicielem tej działki tylko użytkownikiem wieczystym.
Znaczy kim?
Użytkowanie wieczyste to relikt poprzedniej epoki, który (jak wiele innych mu podobnych) wciąż istnieje w naszym porządku prawnym z przyczyn głównie ekonomicznych – Skarb Państwa i gminy więcej zarobią na gruntach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym aniżeli na gruntach stanowiących własność osób trzecich.
Użytkowanie wieczyste to taka prawie własność (ale jak wiemy „prawie” robi dużą różnicę).
Użytkownik wieczysty dysponuje prawem do korzystania z gruntu z wyłączeniem innych osób ale prawo to jest ograniczone w czasie – użytkowanie wieczyste można ustanowić maksymalnie na 99 lat.
Prawo użytkowania wieczystego może być również obwarowane dodatkowymi warunkami (np. może być ustanowione celem wzniesienia na gruncie budynków) a wtedy w umowie dodatkowo wpisane mogą zostać np. termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, rodzaj budynków, obowiązek utrzymywania ich w określonym stanie, warunki i terminy odbudowy w przypadku zniszczenia tych budynków jak również wynagrodzenie należne użytkownikowi wieczystemu po wygaśnięciu prawa użytkowania wieczystego.
Jednocześnie należy podkreślić, że każdy budynek wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym jest własnością użytkownika wieczystego.
Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:
Użytkowanie wieczyste a własność - różnice

Najważniejsze różnice to:
- Jest ograniczone w czasie (ustanawiane jest na min. 40 lat max. 99 lat) natomiast prawo własności takiego ograniczenia nie posiada.
- Może „narzucać” użytkownikowi wieczystemu sposób zagospodarowania terenu.
- Jest obciążane „podwójnie” oprócz podatku od nieruchomości, które użytkownik wieczysty musi zapłacić za należące do niego budynki dodatkowo istnieje konieczność regulowania opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu na rzecz właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego).
- Jeżeli kupujesz rzecz na własność stajesz się jej właścicielem od razu, z chwilą zawarcia umowy przed notariuszem, jeżeli kupujesz rzecz będącą w użytkowaniu wieczystym stajesz się pełnoprawnym użytkownikiem wieczystym dopiero z chwilą wpisu twojego uprawnienia do księgi wieczystej.
Użytkowanie wieczyste a własność - podobieństwa
Przy użytkowaniu wieczystym tak jak przy prawie własności można:
- używać i pobierać pożytki z rzeczy z wyłączeniem innych osób,
- te prawa sprzedać lub obciążyć służebnością lub hipoteką,
- to prawo zasiedzieć.
- rzecz wydzierżawić czy wynająć na rzecz osób trzecich (na czas nie dłuższy niż okres trwania użytkowania wieczystego).
- prawem dysponować na cele budowlane.
Użytkowanie wieczyste w lokalach mieszkalnych.
W zasadzie zostało całkowicie wyeliminowane z mocy prawa. Z dniem 1 stycznia 2019r. prawo użytkowania wieczystego wszystkich gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności.
Naturalnie nie nastąpiło to za darmo, takie „darmowe” przekształcenie odbiłoby się negatywnie na finansach wszystkich gmin w Polsce.
Wprowadzono konieczność zapłaty „opłaty przekształceniowej”.
Wysokość tej opłaty stanowi równowartość stawki płatności za użytkowanie wieczyste w roku przekształcenia i może być pobierana przez kolejnych 20 lat od daty przekształcenia (tj. od dnia 1 stycznia 2019r.) z datą płatności do 31 marca każdego roku.
Obciąża ona każdoczesnego właściciela nieruchomości.
Nadto ustawa przewiduje bonifikaty w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w wysokości od 60% do 10% w zależności od tego, kiedy całkowite rozliczenie miałoby nastąpić.
Inaczej wygląda sytuacja właścicieli gruntów będących przedsiębiorcami – wówczas płatność następować może przez okres od 33 do 99 lat i kwota roczna płatności stanowi odpowiednio 3, 2 lub 1 % wartości prawa użytkowania wieczystego.
I tutaj również obowiązek uiszczenia płatności rocznych obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości.
Dobrze jest pamiętać, że nabywając nieruchomość obciążoną koniecznością uiszczenia opłaty przekształceniowej można zmienić sposób płatności należności lub skorzystać z bonifikat w przypadku płatności jednorazowej.
Samo przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność uznać należy za pozytywne zjawisko z punktu widzenia dotychczasowych użytkowników wieczystych – uzyskano prawo własności, często w promocyjnej cenie (zwłaszcza jeśli ktoś skorzysta z bonifikaty).
Jest to pożądany krok w dobrym kierunku, który powinien zmierzać do całkowitej likwidacji użytkowania wieczystego.
Podwyżki stawki za użytkowanie wieczyste.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego kształtują się na różnych poziomach w zależności od miejsca położenia nieruchomości, polityki jednostki publicznej będącej właścicielem gruntu czy też sytuacji finansowej tej jednostki np. gminy.
Roczna stawka opłat za użytkowanie wieczyste najczęściej oscyluje pomiędzy 1% wartości gruntu (np. nieruchomości rolne, nieruchomości na garaże lub parkingi czy też na cele mieszkaniowe), 2 % (nieruchomości na działalność turystyczną) a 3% albo więcej za pozostałe nieruchomości gruntowe.
Wartości te ustala się w oparciu o operaty szacunkowe, często już dawno nieaktualne.
Dlatego raz na jakiś czas użytkownik wieczysty jest zaskakiwany pismem zawierającym wypowiedzenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego z jednoczesnym ustaleniem nowej opłaty na kwotę wielokrotnie wyższą aniżeli dotychczasowa.
Takie wypowiedzenie uzależnione jest od zmiany wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego (mówimy tylko o gruncie) oraz od upływu czasu (aktualizacja opłaty nie może następować częściej niż raz na 3 lata).
Jeżeli otrzymałeś takie wypowiedzenie i chcesz powalczyć z poważną podwyżką w nim zawartą powinieneś:
- zapoznać się z operatem szacunkowym stanowiącym podstawę do ustalenia podwyżki, który właściwy urząd ma obowiązek Tobie udostępnić,
- w miarę możliwości skonsultować treść operatu z rzeczoznawcą majątkowym aby ustalić jego mocne i słabe strony (zalecam często sporządzenie operatu, który będzie wskazywał odmienną wartość gruntu),
- w ciągu 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego wg miejsca położenia nieruchomości wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona w innej wysokości.
Pismo do SKO jest zwolnione od opłat. Kolegium powinno dążyć do polubownego załatwienia sprawy stąd też w tym postępowaniu czasem zawiera się ugody, które podnoszą wprawdzie wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jednakże znacznie niżej aniżeli propozycja wskazana w wypowiedzeniu.
Czas oczekiwania na rozprawę przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym wynosi w Gdańsku ponad półtorej roku co jest istotne w przypadku przegrania takiej sprawy – należność wg nowej wysokości ustalonej w oparciu o orzeczenie SKO płatna będzie od daty określonej w wypowiedzeniu.
Czyli w przypadku podwyżki i tak trzeba będzie wyrównać opłatę za okres poprzedni.
Jeśli nie zadawala Cię orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego zawsze możesz odwołać się do sądu właściwego wg miejsca położenia nieruchomości w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia SKO.
Taki sprzeciw wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, której wysokość jest uzależniona od różnicy pomiędzy żądaną przez organ opłatą z tytułu użytkowania wieczystego a opłatą dotychczasową. Wyrok w takiej sprawie zastępuję orzeczenie SKO i jest również wiążący od roku następującego po wypowiedzeniu.
Użytkowanie wieczyste jako „prawie własność” najbardziej odczuwane jest przez przedsiębiorców wtedy, kiedy dochodzi do drastycznej podwyżki jego opłaty.
Checklista
- Użytkowanie wieczyste to nie prawo własności choć w wielu aspektach jest zbliżone.
- W zdecydowanej większości mieszkania, które były przedmiotem użytkowania wieczystego przekształciły się we własność z dniem 1 stycznia 2019r.
- Nie musisz godzić się z podwyżką wynagrodzenia za użytkowanie wieczyste, można się od tego odwołać często z dobrym skutkiem.
Zobacz też:
Czasem pomimo faktu, że znaleźliśmy pasującą nieruchomość nie możemy jej kupić lub sprzedać od razu.…
Jak używasz czegoś wystarczająco długo możesz w pewnych sytuacjach stać się tego właścicielem. Dotyczy to…
Nabycie nieruchomości nastąpić może w oparciu o różne zdarzenia prawne i nie zawsze potrzebna jest…
Poznaj mnie lepiej
Bartłomiej Owczarek, Adwokat
Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).
There are no comments