Użytkowanie wieczyste
Posted in Księgi wieczysteNieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Użytkowanie wieczyste

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste jeśli chodzi o lokale mieszkalne odchodzi do lamusa ale w przypadku nieruchomości wykorzystywanych dla potrzeb przedsiębiorców wciąż ma się dobrze.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest użytkowanie wieczyste
  • użytkowanie wieczyste a własność (różnice o podobieństwa)
  • użytkowanie wieczyste nieruchomości mieszkalnych
  • co robić w przypadku podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste

Co to jest użytkowanie wieczyste?

Udało się Tobie znaleźć bardzo ciekawą działkę albo grunt zabudowany budynkiem usługowym lub przemysłowym.

Myślisz sobie – ta nieruchomość może mi się przydać, dobrze byłoby ją kupić.

Potem kontaktujesz się z właścicielem, który jest zainteresowany i podaje Tobie numer księgi wieczystej.

A z księgi wieczystej dowiadujesz się, że nie jest On właścicielem tej działki tylko użytkownikiem wieczystym.

Znaczy kim?

Użytkowanie wieczyste to relikt poprzedniej epoki, który (jak wiele innych mu podobnych) wciąż istnieje w naszym porządku prawnym z przyczyn głównie ekonomicznych – Skarb Państwa i gminy więcej zarobią na gruntach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym aniżeli na gruntach stanowiących własność osób trzecich.

Użytkowanie wieczyste to taka prawie własność (ale jak wiemy „prawie” robi dużą różnicę).

Użytkownik wieczysty dysponuje prawem do korzystania z gruntu z wyłączeniem innych osób ale prawo to jest ograniczone w czasie – użytkowanie wieczyste można ustanowić maksymalnie na 99 lat.

Prawo użytkowania wieczystego może być również obwarowane dodatkowymi warunkami (np. może być ustanowione celem wzniesienia na gruncie budynków) a wtedy w umowie dodatkowo wpisane mogą zostać np. termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, rodzaj budynków, obowiązek utrzymywania ich w określonym stanie, warunki i terminy odbudowy w przypadku zniszczenia tych budynków jak również wynagrodzenie należne użytkownikowi wieczystemu po wygaśnięciu prawa użytkowania wieczystego.

Jednocześnie należy podkreślić, że każdy budynek wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym jest własnością użytkownika wieczystego.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Użytkowanie wieczyste a własność - różnice

Najważniejsze różnice to:

  1. Jest ograniczone w czasie (ustanawiane jest na min. 40 lat max. 99 lat) natomiast prawo własności takiego ograniczenia nie posiada.
  2. Może „narzucać” użytkownikowi wieczystemu sposób zagospodarowania terenu.
  3. Jest obciążane „podwójnie” oprócz podatku od nieruchomości, które użytkownik wieczysty musi zapłacić za należące do niego budynki dodatkowo istnieje konieczność regulowania opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu na rzecz właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego).
  4. Jeżeli kupujesz rzecz na własność stajesz się jej właścicielem od razu, z chwilą zawarcia umowy przed notariuszem, jeżeli kupujesz rzecz będącą w użytkowaniu wieczystym stajesz się pełnoprawnym użytkownikiem wieczystym dopiero z chwilą wpisu twojego uprawnienia do księgi wieczystej.

Użytkowanie wieczyste a własność - podobieństwa

Przy użytkowaniu wieczystym tak jak przy prawie własności można:

  1. używać i pobierać pożytki z rzeczy z wyłączeniem innych osób,
  2. te prawa sprzedać lub obciążyć służebnością lub hipoteką,
  3. to prawo zasiedzieć.
  4. rzecz wydzierżawić czy wynająć na rzecz osób trzecich (na czas nie dłuższy niż okres trwania użytkowania wieczystego).
  5. prawem dysponować na cele budowlane.

Użytkowanie wieczyste w lokalach mieszkalnych.

W zasadzie zostało całkowicie wyeliminowane z mocy prawa. Z dniem 1 stycznia 2019r. prawo użytkowania wieczystego wszystkich gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności.

Naturalnie nie nastąpiło to za darmo, takie „darmowe” przekształcenie odbiłoby się negatywnie na finansach wszystkich gmin w Polsce.

Wprowadzono konieczność zapłaty „opłaty przekształceniowej”.

Wysokość tej opłaty stanowi równowartość stawki płatności za użytkowanie wieczyste w roku przekształcenia i może być pobierana przez kolejnych 20 lat od daty przekształcenia (tj. od dnia 1 stycznia 2019r.) z datą płatności do 31 marca każdego roku.

Obciąża ona każdoczesnego właściciela nieruchomości.

Nadto ustawa przewiduje bonifikaty w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej w wysokości od 60% do 10% w zależności od tego, kiedy całkowite rozliczenie miałoby nastąpić.

Inaczej wygląda sytuacja właścicieli gruntów będących przedsiębiorcami – wówczas płatność następować może przez okres od 33 do 99 lat i kwota roczna płatności stanowi odpowiednio 3, 2 lub 1 % wartości prawa użytkowania wieczystego.

I tutaj również obowiązek uiszczenia płatności rocznych obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości.

Dobrze jest pamiętać, że nabywając nieruchomość obciążoną koniecznością uiszczenia opłaty przekształceniowej można zmienić sposób płatności należności lub skorzystać z bonifikat w przypadku płatności jednorazowej.

Samo przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność uznać należy za pozytywne zjawisko z punktu widzenia dotychczasowych użytkowników wieczystych – uzyskano prawo własności, często w promocyjnej cenie (zwłaszcza jeśli ktoś skorzysta z bonifikaty).

Jest to pożądany krok w dobrym kierunku, który powinien zmierzać do całkowitej likwidacji użytkowania wieczystego.

Podwyżki stawki za użytkowanie wieczyste.

Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego kształtują się na różnych poziomach w zależności od miejsca położenia nieruchomości, polityki jednostki publicznej będącej właścicielem gruntu czy też sytuacji finansowej tej jednostki np. gminy.

Roczna stawka opłat za użytkowanie wieczyste najczęściej oscyluje pomiędzy 1% wartości gruntu (np. nieruchomości rolne, nieruchomości na garaże lub parkingi czy też na cele mieszkaniowe), 2 % (nieruchomości na działalność turystyczną) a 3% albo więcej za pozostałe nieruchomości gruntowe.

Wartości te ustala się w oparciu o operaty szacunkowe, często już dawno nieaktualne.

Dlatego raz na jakiś czas użytkownik wieczysty jest zaskakiwany pismem zawierającym wypowiedzenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego z jednoczesnym ustaleniem nowej opłaty na kwotę wielokrotnie wyższą aniżeli dotychczasowa.

Takie wypowiedzenie uzależnione jest od zmiany wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot użytkowania wieczystego (mówimy tylko o gruncie) oraz od upływu czasu (aktualizacja opłaty nie może następować częściej niż raz na 3 lata).

Jeżeli otrzymałeś takie wypowiedzenie i chcesz powalczyć z poważną podwyżką w nim zawartą powinieneś:

  1. zapoznać się z operatem szacunkowym stanowiącym podstawę do ustalenia podwyżki, który właściwy urząd ma obowiązek Tobie udostępnić,
  2. w miarę możliwości skonsultować treść operatu z rzeczoznawcą majątkowym aby ustalić jego mocne i słabe strony (zalecam często sporządzenie operatu, który będzie wskazywał odmienną wartość gruntu),
  3. w ciągu 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego wg miejsca położenia nieruchomości wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona w innej wysokości.

Pismo do SKO jest zwolnione od opłat. Kolegium powinno dążyć do polubownego załatwienia sprawy stąd też w tym postępowaniu czasem zawiera się ugody, które podnoszą wprawdzie wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jednakże znacznie niżej aniżeli propozycja wskazana w wypowiedzeniu.

Czas oczekiwania na rozprawę przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym wynosi w Gdańsku ponad półtorej roku co jest istotne w przypadku przegrania takiej sprawy – należność wg nowej wysokości ustalonej w oparciu o orzeczenie SKO płatna będzie od daty określonej w wypowiedzeniu.

Czyli w przypadku podwyżki i tak trzeba będzie wyrównać opłatę za okres poprzedni.

Jeśli nie zadawala Cię orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego zawsze możesz odwołać się do sądu właściwego wg miejsca położenia nieruchomości w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia SKO.

Taki sprzeciw wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej, której wysokość jest uzależniona od różnicy pomiędzy żądaną przez organ opłatą z tytułu użytkowania wieczystego a opłatą dotychczasową. Wyrok w takiej sprawie zastępuję orzeczenie SKO i jest również wiążący od roku następującego po wypowiedzeniu.

Użytkowanie wieczyste jako „prawie własność” najbardziej odczuwane jest przez przedsiębiorców wtedy, kiedy dochodzi do drastycznej podwyżki jego opłaty.

Checklista

  • Użytkowanie wieczyste to nie prawo własności choć w wielu aspektach jest zbliżone.
  • W zdecydowanej większości mieszkania, które były przedmiotem użytkowania wieczystego przekształciły się we własność z dniem 1 stycznia 2019r.
  • Nie musisz godzić się z podwyżką wynagrodzenia za użytkowanie wieczyste, można się od tego odwołać często z dobrym skutkiem.

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.