Podatek od zakupu mieszkania
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Podatek od zakupu mieszkania

Strona główna » Prawa do nieruchomości » Podatek od zakupu mieszkania

Podatek od zakupu mieszkania

23.08.2023r.

Już 31 sierpnia 2023r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie lokali mieszkalnych. Dla niektórych oznaczają one zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Później – 1 stycznia 2024r. – wejdą w życie jeszcze inne regulacje dotyczące tego podatku. Jakie są to zmiany? Kto zyska a kto straci? Zapraszam do lektury.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
  • jakie zmiany zostaną wprowadzone w podatku w dniu 31 sierpnia 2023r.?
  • jakie zmiany zostaną wprowadzone w podatku w dniu 1 stycznia 2024r.?

Podatek od czynności cywilnoprawnych.

Moi wierni czytelnicy zapewne znają mój stosunek do podatków i prawa podatkowego.

Ogólnie uważam, że podatki powinny być maksymalnie ograniczone a ich przepisy proste i zrozumiałe dla każdego zjadacza chleba.

U Nas jest na odwrót – podatków jest bardzo dużo, a jakość prawa je regulującego jest niska (czasem się zastanawiam, czy nie jest to zabieg celowy – im trudniej się poruszać w prawie podatkowym tym łatwiej urzędnik skarbowy może osaczyć nieświadomego swych praw podatnika).

I nawet jeśli podatki się obniża (jak nastąpiło to w części w związku z podatkiem od czynności cywilnoprawnych) to robi się to z pobudek politycznych (nadchodzące wybory i osłabianie finansów samorządów), na kolanie, komplikując jeszcze bardziej i tak niełatwy system podatkowy.

Ale do brzegu – co to jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

W dużym skrócie można wskazać że jest to podatek od każdej umowy, którą zawieramy aby nabyć określone dobra.

Naturalnie nie jest to definicja ustawowa tylko uproszczone wyjaśnienie sensu tego podatku. Zasada ogólna jest taka – kupujesz coś, ustanawiasz hipotekę, zawierasz umowę pożyczki lub spółki prawa handlowego musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Od tej zasady jest naturalnie szereg wyjątków.

Ponadto przypominam, że podatek od czynności cywilnoprawnych może nie być jedynym podatkiem, który „grozi” przy sprzedaży mieszkania. O innym, często bardziej dolegliwymi piszę tutaj.

I o pewnym nowym wyjątku, który wchodzi w życie od 31 sierpnia 2023r. opowiem Wam w kolejnej części.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych od dnia 31 sierpnia 2023r.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych też nie są jednolite.

Ustawa zawiera katalog przykładowych czynności wskazujących jakie to stawki przy tych czynnościach obowiązują.

Przy zakupie nieruchomości obowiązuje stawka 2% wartości przedmiotu transakcji niezależnie od przeznaczenia nieruchomości (chyba, że sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT).

Od 31 sierpnia 2023r. wprowadzono zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży nieruchomości pod warunkiem, że:

  • transakcja dotyczy nieruchomości wyodrębnionej (lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny);
  • kupujący jest osobą fizyczną;
  • kupujący przed transakcją nie posiadał i w chwili transakcji nie posiada prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy też budynku jednorodzinnego;
  • kupujący przed transakcją nie posiadał i w chwili transakcji nie posiada udziału powyżej 50% w prawie własności lub spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego tudzież budynku jednorodzinnego (nabytego w drodze dziedziczenia).

Brzmi czytelnie? Jak to przepisy podatkowe – starałem się opisać to wyłączenie maksymalnie prosto.

Konkludując, jeśli nabywca nie miał prawa do żadnej nieruchomości i kupuje pierwsze mieszkanie lub dom mieszkalny – może skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Jeśli ktoś miał udział w tego typu nieruchomościach nie skorzysta z dobrodziejstwa tego zwolnienia, chyba że miał mniej niż 50% a udziały te uzyskał w drodze dziedziczenia.

Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to kilkusetmetrowa willa czy 25 metrowa kawalerka.

Ale, jeśli ktoś posiadał  nieruchomości przemysłowe, działki budowlane, ziemię rolną, lokale użytkowe lecz nie miał lokali mieszkalnych – to naturalnie spełnia przesłanki zwolnienia od podatku.

Nie zdziwię się jak przepisy te będą łatane w najbliższej przyszłości.

Uzyskanie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na pierwsze mieszkanie jest obwarowane kilkoma warunkami.

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych od dnia 1 stycznia 2024r.

W przepisach o podatku od czynności cywilnoprawnych zawarto również nowe przepisy wprowadzające wysoką stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych (6%) płatną również w przypadku, gdy transakcja jest opodatkowana podatkiem VAT.

Ekstra podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązywał będzie w sytuacji, gdy:

  • kupujący kupuje co najmniej sześć lub więcej lokali mieszkalnych w budynkach na jednej nieruchomości gruntowej (lub kupuje udziały w tych lokalach);
  • stawka podatku będzie należna od szóstego i każdego kolejnego lokalu.

Przepisy te mają za zadanie ukrócić masowe nabywanie lokali mieszkalnych (lub całych osiedli) przez bogate firmy lub fundusze.

Patrząc na ich treść jestem przekonany, że w przyszłym roku kwota podatku od czynności cywilnoprawnych wg podwyższonej stawki uzyskana przez organy podatkowe będzie wynosiła okrągłą sumę 0,00 zł.

Checklista

  • podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje zakupy m.in. lokali mieszkalnych;
  • niewielka ilość nabywców mieszkań lub domów mieszkalnych od 31 sierpnia 2023r. będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych
  • przepisy podnoszące podatek wobec nabywców masowych są bardzo łatwe do obejścia i nie będą generować żadnych dodatkowych dochodów

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.