Wypowiadanie najmu okazjonalnego
Posted in Ochrona nieruchomościPrawa do nieruchomości

Wypowiadanie najmu okazjonalnego

Strona główna » Ochrona nieruchomości » Wypowiadanie najmu okazjonalnego

Wypowiadanie najmu okazjonalnego

16.03.2023r.

Najem okazjonalny jest dla właściciela mieszkania szansą na większą kontrolę nad tym co się dzieje z jego lokalem.

Jednak umowa najmu okazjonalnego nie zawsze gwarantuje taką kontrolę, czasem z uwagi na fakt że jest źle napisana, czasem z powodu cwaniactwa najemców.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są możliwości zakończenia najmu okazjonalnego?
  • jakie są najczęstsze błędy w umowach najmu okazjonalnego?
  • jak można przyspieszyć wypowiedzenie umowy?
  • jakie działania podejmują najemcy aby uniknąć eksmisji?
  • co można zrobić z nieuczciwymi najemcami?

Zakończenie najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego wygasa po upływie czasu na który została zawarta. Jest to najczęstsza przyczyna zakończenia takiej umowy.

Należy pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego może być zawarta tylko na czas określony (maksymalnie 10 lat).

Więcej o wymogach najmu okazjonalnego piszę tutaj.

Poza tym wynajmujący może umowę najmu okazjonalnego wypowiedzieć z zachowaniem miesięcznego terminu ze skutkiem na koniec miesiąca w sytuacji, gdy najemca:

  • korzysta z nieruchomości niezgodnie z umową, niszczy lokal lub części wspólne wykracza poza porządek domowy i ignoruje wezwanie do zaprzestania takiego działania,
  • nie płaci czynszu za 3 kolejne, pełne okresy płatności i został uprzedzony o możliwości wypowiedzenia i nie uczynił tego pomimo dodatkowego, miesięcznego, terminu,
  • podnajął lokal lub jego część bez zgody wynajmującego.

Dodatkowo właściciel może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego w przypadku, gdy najemca utracił prawo zamieszkania w lokalu zastępczym wskazanym w umowie i w terminie 21 dni nie wskazał wynajmującemu innego lokalu, do którego może zostać przekwaterowany.

Dodatkowo w umowie najmu okazjonalnego można wskazać inne okoliczności uzasadniające przedterminowe rozwiązanie umowy (np. sprzedaż lokalu, zmianę przeznaczenia, chęć korzystania z niego dla własnych potrzeb).

Jednakże istnieją spory co do tego, czy takie zapisy są skuteczne (osobiście uważam, że są ale nie potwierdzają tego wszyscy specjaliści z tej dziedziny a wyroków w tym zakresie doszukać się nie sposób) tak więc należy do nich podchodzić z ostrożnością.

Jeśli już takie zapisy zamieszczać warto zadbać o to aby były konkretne i szczegółowo określały przesłanki wypowiedzenia, które powinny być uzasadnione okolicznościami oraz precyzyjnie określone.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Najczęstsze błędy w umowach najmu okazjonalnego

Najpoważniejszymi błędami (niestety pomimo licznych publikacji o najmie okazjonalnym) jest brak zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego, zawarcie umowy na czas nieoznaczony, brak aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.

Takie błędy powodują, że umowa nie ma charakteru umowy najmu okazjonalnego i nie korzysta z uproszczeń w zakresie eksmisji etc.

Błędne są również zapisy wskazujące na wcześniejsze wypowiedzenie w przypadku nie płacenia czynszu (np. wypowiedzenie w przypadku miesięcznej zaległości).

To niestety tak nie działa i w przypadku opóźnień w płatności stosuje się reguły wymienione w punkcie wcześniejszym (zaległość za trzy okresy i dodatkowy termin miesięczny na zapłatę a dopiero potem – w przypadku braku zapłaty – miesięczne wypowiedzenie). Zapis wskazujący na inny sposób wypowiedzenia jest sprzeczny z ustawą i nie obowiązuje.

Błędem merytorycznym jest zawieranie umów na długi okres czasu – w mojej ocenie jeden rok w zupełności wystarczy a umowę zawsze można przedłużyć. W przypadku lokali mieszkalnych im dłuższa umowa tym większy potencjalny problem dla wynajmującego.

Przyspieszenie wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Jak to w polskim prawie – są pewne kruczki umożliwiające wcześniejsze wypowiedzenie w przypadku braku płatności czynszu.

Jak wskazałem wyżej – niezależnie od tego co wpisano w treści umowy – wypowiedzieć z uwagi na brak płatności czynszu można jedynie, kiedy najemca zwleka z zapłatą za 3 okresy płatności i pomimo wyznaczenia dodatkowego – miesięcznego terminu na zapłatę nie zapłacił. Przy czym nie musi zapłacić całości – wystarczy, że ureguluje należności tak aby zalegać za 3 niepełne okresy płatności.

Wtedy można mu wypowiedzieć umowę z miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca.

Tak więc wypowiedzenie takiej umowy może potrwać pół roku.

Remedium na tak długie terminu jest wykorzystanie określenia ustawowego „okres płatności”. W przeważającej większości umowy najmu rozliczane są na podstawie czynszu płatnego miesięcznie. Wtedy – aby pomyśleć o wypowiedzeniu – trzeba poczekać na zaległość za 3 miesiące.

Ale – jeśli w umowie wskazać okres rozliczeniowy tygodniowy…… Wtedy próbę wypowiedzenia umowy za brak płatności czynszu można podjąć już przy zaległościach za 3 tygodnie, wyznaczyć dodatkowy termin miesięczny i w braku uregulowania zaległości wypowiedzieć z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Z pół roku robi się 3 miesiące.

Też długo ale jednak o połowę krócej.

Reguły wypowiadania umowy najmu okazjonalnego w przypadku braku zapłaty przez najemcę są sztywne i niemożliwe do zmiany zapisami zawartymi w treści umowy. 

Działania najemców celem uniknięcia eksmisji

Przeważająca większość najemców to ludzie uczciwi i bezproblemowi. Płacą, korzystają z mieszkania, nie niszczą go i w inny sposób nie utrudniają życia właścicielowi.

Niestety, większość nie oznacza wszyscy.

Nieuczciwi najemcy próbują różnych sztuczek, które (często skutecznie) zatruwają życie wynajmującym.

W najmie okazjonalnym są to często działania polegające na cofaniu oświadczeń o zgodzie na korzystanie z innego lokalu aby uniemożliwić eksmisję. W takich przypadkach najemcy nie wydają lokalu dobrowolnie a nadto twierdzą, że – skoro nie ma lokalu zastępczego – podlegają ochronie przed eksmisją. Powołują się przy tym na przepisy o ochronie przed eksmisją na bruk obowiązującą w Polsce od 1 listopada do 31 marca.

Czasem okazuje, że się oświadczenia o lokalu zastępczym są fikcyjne, wystawione przez podstawione podmioty lub osoby nie dysponujące prawem do posiadania nieruchomości. Te działania również mają na celu zniechęcenie do prowadzenia egzekucji.

Co można zrobić z nieuczciwymi najemcami

Działania takie uznać należy za utrudniające odzyskanie lokalu lecz nie uniemożliwiające.

Wprawdzie obowiązują przepisy uniemożliwiające eksmisję na bruk ale są one w mojej ocenie już od dawna martwe.

Do umowy najmu okazjonalnego musi być dołączone notarialne, dobrowolne poddanie się egzekucji. Takie oświadczenie zastępuje wyrok eksmisyjny.

Aktualnie polskie prawo nie przewiduje w zasadzie eksmisji na bruk (mowa oczywiście o lokalach mieszkalnych) lecz gwarantuje eksmitowanemu eksmisję do tymczasowego pomieszczenia wskazanego przez właściwą gminę lub schroniska lub noclegowni.

Brak zaświadczenia o innym lokalu lub odmowa dysponenta tego lokalu do przyjęcia eksmitowanego może więc nieco przedłużyć egzekucję ale jej nie uniemożliwia.

Co do osób posługujących się nieprawdziwymi oświadczeniami o zastępczym lokalu zawsze można rozważyć również drogę karną poprzez zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa np. oszustwa albo posługiwania się fałszywymi dokumentami.

Checklista

  • warto aby najem okazjonalny nie był zawarty na długi okres czasu
  • nie wszystkie zapisy umowne o wypowiedzeniu umowy są skuteczne przy najmie okazjonalnym
  • przy najmie okazjonalnym należy pamiętać o zgłoszeniu umowy do urzędu skarbowego
  • w umowie najmu warto rozważyć krótszy okres płatności niż miesiąc
  • brak zgody na przekwaterowanie nie uniemożliwia egzekucji

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.