Rękojmia deweloperska
Posted in Nieruchomości w biznesieOchrona nieruchomościPrawa do nieruchomości

Rękojmia deweloperska

Strona główna » Ochrona nieruchomości » Rękojmia deweloperska

Rękojmia deweloperska

25.01.2023

Mieszkania kupowane od dewelopera nie zawsze spełniają oczekiwania kupującego.

Jak wygląda kwestia reklamacji takich mieszkań i czym się różni od mieszkań kupowanych na rynku wtórnym?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie przepisy „deweloperskie” aktualnie obowiązują?
  • czym różni się reklamacja mieszkania deweloperskiego od innych?
  • jak wygląda możliwość reklamacji przy zakupie od dewelopera wg przepisów „starych”?
  • jak wygląda możliwość reklamacji przy zakupie od dewelopera wg przepisów „nowych”?

Przepisy „deweloperskie” aktualnie obowiązujące.

Zapewne spotkaliście się już z opiniami o niskiej jakości tworzonego w Polsce prawa. Być może czytaliście takie opinie na mojej stronie internetowej. Zapewne okraszone przykładami. Więc czas na kolejne.

Pytający mnie „jakie prawa przysługują mi w oparciu o umowę deweloperską zawartą przed 1 lipca 2022r.” uzyska w miarę precyzyjną odpowiedź.

Pytający mnie „jakie prawa przysługują mi w oparciu o umowę deweloperską zawartą po 1 lipca 2022r.” uzyska odpowiedź – TO ZALEŻY.

Dlaczego?

Ponieważ tak naprawdę obowiązują Nas dwie ustawy (ustawa z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, której treść znajdziesz tutaj – na potrzeby tego tekstu nazywam ją ustawą „starą”), która została uchylona w dniu 1 lipca 2022r.

No i ta druga ustawa (ustawa z dnia 20 maja 2021r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz deweloperskim funduszu gwarancyjnym, której treść znajdziesz tutaj ustawa „nowa”). Obowiązuje ona od 1 lipca 2022r.

W czym problem – zapytasz się – przecież „stara” obowiązuje do lipca, „nowa” od lipca więc wszystko jest jasne?!

Nie do końca –do umów deweloperskich dotyczących nieruchomości, gdzie zawarto co najmniej jedną umowę deweloperską przed 1 lipca 2022r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Oznacza to, że do umowy deweloperskiej zawartej nawet w styczniu 2023r. ale dotyczącej budynku (lub osiedla), w którym pierwsza umowa deweloperska została podpisana przed lipcem 2022r., stosuje się przepisy „starej” ustawy.

W związku z faktem, że stara ustawa była korzystniejsza dla deweloperów przed 1 lipcem 2022r. trwał wyścig zmierzający do rozpoczęcia sprzedaży jak największej ilości inwestycji.

Skutkuje to tym, że na dzień dzisiejszy (czyli ponad pół roku od obowiązywania „nowej” ustawy) nie spotkałem się jeszcze z umową deweloperską bazującą na nowych przepisach.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Różnica reklamacji mieszkania deweloperskiego od innych mieszkań.

Należy pamiętać, że do sprzedaży deweloperskiej mają zastosowania przepisy ogólne kodeksu cywilnego w zakresie rękojmi.

Tak więc sprzedaż ewentualne reklamacje związane ze sprzedażą mieszkania deweloperskiego regulowane są takimi samymi przepisami jak w przypadku mieszkań na rynku wtórnym.

O rękojmi za wady nieruchomości pisałem szczegółowo tutaj.

Umowy deweloperskie jednak dają coś więcej – zarówno „stara” jak i „nowa” ustawa zawierają zapisy dotyczące wad, które ujawniły się już na etapie odbioru lokalu przez nabywcę.

Możliwość reklamacji przy zakupie od dewelopera wg przepisów „starych”.

W „starej ustawie” przepisy dotyczące wad mieszkania, istniejących w chwili wydania lokalu były dosyć ogólne.

Po pierwsze – odbiór lokalu musi być przeprowadzony w obecności nabywcy. Po drugie – z odbioru sporządza się protokół. Po trzecie – w protokole nabywca może zgłosić informacje o ewentualnych wadach lokalu a deweloper w ciągu 14 dni od dnia podpisania protokołu powinien do tych wad się odnieść (uznać lub nie uznać).

Jeśli deweloper w tym terminie się nie ustosunkuje do żądań może oznaczać to, że je zaakceptował (nie wynika to wprost z samej „starej” ustawy lecz z przepisów kodeksu cywilnego, do których się odwołuje).

Taka akceptacja ułatwia ewentualne postępowanie przed sądem, ale nie wszystkie sądy akceptują takie milczące uznanie odpowiedzialności dewelopera.

Deweloper wady powinien usunąć w terminie 30 dni.

Poł roku obowiązuje  nowa ustawa deweloperska ale umowy zawarte na jej przepisach jeszcze w przyrodzie nie występują.

Możliwość reklamacji przy zakupie od dewelopera wg przepisów „nowych”.

„Nowa” ustawa zawiera te same zapisy co „stara” i dużo, dużo więcej.

W „nowej” napisano wprost, że brak odpowiedzi dewelopera na uwagi w terminie 14 dni oznacza akceptację uwag nabywcy.

Nadto wskazano wprost możliwość odmowy odbioru (w „starej” nie było o tym mowy choć naturalnie w przypadku wad istotnych taka możliwość przysługiwała również – na podstawie przepisów kodeksu cywilnego).

Deweloper powinien usunąć wady w terminie 30 dni (ewentualnie dłuższym ale zdeklarowanym przez niego, w przypadku braku możliwości realizacji prac w ciągu miesiąca).

Jeśli nie uda mu się to – nabywca może wezwać dewelopera do usunięcia wad w określonym terminie i po jego upływie samemu je usunąć na koszt dewelopera.

W przypadku wady istotnej (a więc takiej która uniemożliwia korzystanie z mieszkania lub w sposób znaczący odbiega od opisu mieszkania wskazanego w prospekcie) nabywca może odmówić odbioru mieszkania.

W sytuacji akceptacji wady i braku jej usunięcia nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej.

Jeśli deweloper zaakceptuje wady i je usunie lub ich nie zaakceptuje konieczne jest wyznaczenie kolejnego terminu odbioru.

Nabywca może w kolejnym terminie odmówić odbioru jedynie dysponując opinią rzeczoznawcy budowlanego wydaną na jego wniosek złożony w terminie miesiąca od dnia odmowy. Koszty rzeczoznawcy ponosi nabywca (jeśli odmowa jest nieuzasadniona) lub deweloper (jeśli odmowa jest usprawiedliwiona).

Nadto nabywca może zgłosić kolejne wady w okresie od odbioru mieszkania do zawarcia umowy sprzedaży.

Wówczas do postępowania reklamacyjnego stosuje się takie same przepisy jak te przy rozstrzyganiu reklamacji przy odbiorze nieruchomości.

Jak widać „nowe” przepisy są dużo bardziej szczegółowe lecz na chwilę obecną nie znajdują jeszcze zastosowania w praktyce.

Checklista

  • do lokali deweloperskich stosujemy zwykłe przepisy o rękojmi
  • aktualnie równolegle obowiązują dwie ustawy dotyczące mieszkań deweloperskich
  • ustawy deweloperskie zawierając dodatkowe zapisy dotyczące odbiorów lokali
  • „nowa” ustawa deweloperska jest bardziej szczegółowa w zakresie rękojmi

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.