Zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym
Posted in Nieruchomości w biznesie

Zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym

Zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym

Do legalnej sprzedaży alkoholu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym konieczna jest zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej. Często uzyskanie takiej zgody nie jest łatwe.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są wymogi zgody na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym?
  • jaką formę musi mieć zgoda?
  • w jaki sposób wspólnota może odmówić zgody na sprzedaż alkoholu?
  • jak można walczyć z odmową zgody na sprzedaż alkoholu?

Wymogi zgody na sprzedaż alkoholu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

W wielu budynkach mieszkalnych wielorodzinnych znajdują się również lokale użytkowe.

Z reguły są one droższe niż mieszkania jak również generują wyższe koszty związane m.in. z wyższą stawką podatku od nieruchomości.

Wyższa wartość wynika z możliwości czerpania z lokali zysków albo w postaci prowadzenia działalności przez właściciela albo ich wynajęcia.

Działalności związane ze sprzedażą alkoholu takie jak prowadzenie restauracji, baru, pubu czy też sklepu spożywczego są bardzo popularne. Tym samym możliwość prowadzenia takiej działalności w lokalu ma wpływ na jego wartość.

Jak wiadomo, do sprzedaży alkoholu niezbędne jest zezwolenie wydawane przez właściwy urząd gminy lub miasta. A do otrzymania zezwolenia niezbędna jest zgoda – właściciela, zarządcy lub administratora budynku.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Forma zgody na sprzedaż alkoholu.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie definiuje jak ma wyglądać taka zgoda oraz od kogo ma pochodzić. Inna jest sytuacja, gdy zgodę może wydać samodzielnie tylko zarząd wspólnoty a inna gdy trzeba uzyskać dla niej uchwałę. Naturalnie druga z wymienionych opcji wydaje się trudniejsza a na pewno jest bardziej czasochłonna.

Dominujące orzecznictwo zarówno sądów administracyjnych jak i powszechnych wskazuje, że zgoda na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym przekracza zwykły zarząd nieruchomością. Dlatego też przyjmuje się, że zgoda powinna mieć formę uchwały wspólnoty mieszkaniowej.

Naturalnie każdą sprawę należy analizować indywidualnie i uważam, że są sytuacje, gdy taka uchwała nie jest konieczna (np. w przypadku nieruchomości posiadających wprawdzie funkcje mieszkalne ale w niewielkim zakresie w porównaniu z powierzchnią lokali użytkowych albo w sytuacji, gdy zgody w przeszłości wydawane były jedynie przez zarząd i nie było żadnych uwag co do tego stanu rzeczy przez współwłaścicieli nieruchomości).

Tym niemniej decydując się na zakup takiego lokalu lub jego wynajęcie warto pamiętać aby zabezpieczyć się i taką zgodę (a najlepiej samą koncesję) uzyskać wcześniej.

Forma odmowy zgody na sprzedaż alkoholu

Odmowa zgody również powinna mieć formę uchwały wspólnoty. Może mieć ona charakter negatywny (wspólnota wprost nie wyraża zgody na sprzedaż alkoholu w określonym lokalu) lub pozytywny (uchwała dotyczy zgody ale nie uzyskuje wymaganej większości i tym samym zgoda nie zostaje uzyskana).

Odmowa nie może być przy tym dowolna – powinna być konkretnie umotywowana.

Sprzedaż alkoholu w sąsiedztwie lokali mieszkalnych często budzi negatywne emocje (nierzadko uzasadnione) dlatego też można się spotkać też z obstrukcją ze strony zarządu, który pomimo prośby o poddania uchwały pod głosowanie nie czyni nic aby to zrealizować.

W takim przypadku współwłaściciele mogą sami zwołać zebranie, na którym będzie prowadzone głosowanie nad uchwałą – wymaga to jednak współdziałania współwłaścicieli dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej.

Wspólnota w formie uchwały może również próbować anulować wcześniej udzieloną zgodę ale taka decyzja wymaga również poważnych argumentów wskazujących na zasadność decyzji wspólnoty. Uchylenie zgody nie powoduje również uchylenia udzielonej koncesji a jedynie może mieć wpływ na otrzymanie koncesji w przyszłości.

Negatywną uchwałę wspólnoty można zaskarżyć do sądu, choć nie gwarantuje to ostatecznego sukcesu.

Możliwości walki z odmową zgody na sprzedaż alkoholu.

Od uchwał wspólnoty o charakterze negatywnym (odmowa zgody lub uchylenie takiej zgody) można się odwołać do sądu w terminie 6 tygodni od jej podjęcia. Odmowa udzielenia zgody powinna być uzasadniona ponieważ ogranicza ona prawa jednego z jej członków. Dlatego też w przypadku braku takiego uzasadnienia lub też działania ewidentnie niesprawiedliwego (udzielanie zgody na sprzedaż w innych lokalach) można z uchwałą walczyć i próbować ją przed sądem uchylić.

Tym niemniej należy pamiętać, że nawet w przypadku uchylenia takiej uchwały wspólnota może podjąć analogiczną uchwałę po raz kolejny.

Od uchwał pozytywnych (głosowanie za zgodą ale brak uzyskania wymaganej większości) nie można odwoływać w w/w trybie jednakże można próbować uzyskać przed sądem orzeczenie zastępcze. Wymaga to jednak inicjatywy zarządu lub zarządcy nieruchomości, którzy jako jedyni mają możliwość zainicjowania postępowania sądowego w tym zakresie.

Można również rozważyć odpowiedzialność odszkodowawczą wspólnoty, która bezzasadnie odmawia wydania zgody na sprzedaż alkoholu. Jednakże należy pamiętać, że prawo nie ustanawia bezwarunkowego uprawnienia do sprzedaży alkoholu w dowolnym miejscu i tym samym w takim postępowaniu należałoby wykazać, że działanie wspólnoty jest bezprawne i zawinione. Ponadto konieczne jest określenie wysokości szkody. Udowodnienie tych okoliczności nie należy do łatwych.

Koszty odwołania od uchwały wspólnoty.

Koszty nie są wysokie. Zaskarżenie uchwały wspólnoty wiąże się z opłatą sądową w kwocie 200 zł. Wniosek o wydanie orzeczenia sądowego zastępującego uchwałę kosztuje 30 zł.

Checklista

  • do uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu w budynku wielorodzinnym wymagana jest zgoda wspólnoty
  • zgody wspólnoty w przeważającej większości powinna mieć formę uchwały
  • z negatywnymi uchwałami można walczyć poprzez zaskarżenie ich do sądu
  • w niektórych sytuacjach można rozważyć pozwania wspólnoty o odszkodowanie

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.