Ustawowe prawo zastawu
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Ustawowe prawo zastawu

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Ustawowe prawo zastawu

Ustawowe prawo zastawu

W przypadku zaległości w płatnościach czynszu najmu wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach wniesionych do przedmiotu najmu.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest ustawowe prawo zastawu?
  • co obejmuje prawo zastawu na rzeczach najemcy?
  • co wynajmujący może legalnie zrobić z rzeczami najemcy?
  • kiedy wygasa prawo zastawu na rzeczach najemcy?
  • czy wynajmujący może uniemożliwić usunięcie rzeczy najemcy z lokalu?

Ustawowe prawo zastawu

Prawo najmu wiąże się z koniecznością ponoszenia przez najemcę kosztów związanych z korzystaniem z rzeczy takich jak czynsz oraz – ewentualnie – opłaty eksploatacyjne, podatek od nieruchomości, należności za media czy wywóz śmieci itp.

Najemca, korzystając w lokalu, bardzo często wnosi do niego swoje rzeczy potrzebne mu do prowadzenia działalności lub zamieszkania. Rzeczy te – w przypadku zaległości w płatności czynszu i innych opłat – stają się z mocy prawa przedmiot zastawu. Oznacza to, że wynajmujący może zaspokoić swoje żądania finansowe bezpośrednio z tych rzeczy przed innymi wierzycielami najemcy.

Ustawowe prawo zastawu stanowi dodatkowe – poza kaucją, gwarancją bankową lub ubezpieczeniową czy też wekslem – zabezpieczenie płatności czynszu na wypadek opóźnienia i może być skutecznym sposobem na przekonanie najemcy do rozliczenia się z wynajmującym.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Co obejmuje ustawowe prawo zastawu

Zastawem objęte są wszystkie rzeczy ruchome należące do najemcy i wniesione do najmowanego lokalu. Takim zastawem będą objęte meble, sprzęt komputerowy i inne wyposażenie lokalu, towar. Nie będą nim objęte np. dokumenty. Rzeczy muszą być własnością najemcy lub przynajmniej współwłasnością.

Dodatkowo, zastawem są objęte rzeczy, które nie są wyłączone z egzekucji a takimi są np. przedmiotu urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika lub domowników (np. pralka, lodówka, piekarnik), pościel i bielizna, narzędzia niezbędne do osobistej pracy zarobkowej czy przedmioty do nauki.

Ustawowe prawo zastawu stanowi zabezpieczenie dla zaległości trwających nie dłużej niż rok.

Co wynajmujący może legalnie zrobić z rzeczami najemcy

Zastaw to zabezpieczenie na rzeczach ale nie oznacza to, że wynajmujący może dowolnie takimi rzeczami dysponować. Nie może ich używać czy też sprzedać bez zgody najemcy. Wynajmujący, po zajęciu rzeczy ruchomych wniesionych do lokalu, powinien uzyskać tytuł wykonawczy i wszcząć egzekucję. Podczas postępowania egzekucyjnego ma pierwszeństwo w zaspokojeniu z zajętych rzeczy przed innymi wierzycielami. Może uzyskać pieniądze z ich sprzedaży albo przejąć rzeczy na własność.

Samodzielne gospodarowanie zajętymi rzeczami jak również ich sprzedaż może narazić wynajmującego na konsekwencje karne – włącznie z ukaraniem za przywłaszczenie cudzych składników majątkowych.

Sprzedając samowolnie rzeczy najemcy można narazić się na odpowiedzialność karną.

Wygaśnięcie prawa zastawu na rzeczach najemcy

Zastaw wygasa z chwilą usunięcia rzeczy z przedmiotu najmu (chyba, że zostały zabezpieczone przez wynajmującego na jego ryzyko) jak również z chwilą spłaty wszystkich zobowiązań na rzecz wynajmującego.

Uniemożliwienie usunięcia rzeczy najemcy z lokalu

Wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy z przedmiotu najmu i zatrzymania ich na własne niebezpieczeństwo. Wymaga to jednak po pierwsze czujności (aby najemca nie usunął potajemnie rzeczy ruchomych) oraz nierzadko pomocy policji lub postronnych osób w charakterze świadków.

Ustawowe prawo zastawu w lokalu mieszkalnym

W przypadku lokalu mieszkalnego istnieje również ustawowe prawo zastawu obejmujące nie tylko rzeczy stanowiące własność najemcy ale także rzeczy należące do zamieszkujących z nim członków rodziny.

Checklista

  • ustawowe prawo zastawu stanowi zabezpieczenie płatności czynszowych i innych związanych z korzystaniem z lokalu
  • prawo zastawu zabezpieczenia maksymalnie roczne zaległości
  • wynajmujący nie może dowolnie dysponować ruchomościami
  • zastaw wygasa z chwilą usunięcia rzeczy z lokalu

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.