Leasing nieruchomości
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Leasing nieruchomości

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości

Przedmiotem leasingu mogą być wszelkiego rodzaju rzeczy w tym również nieruchomości.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest leasing nieruchomości?
  • Czym leasing różni się od kredytu?
  • Leasing czy zakup nieruchomości?
  • Jakie są rodzaje leasingu nieruchomości?

Leasing nieruchomości

Umowa leasingu nieruchomości polega na nabyciu określonej nieruchomości przez leasingodawcę (finansującego) i przekazanie jej do korzystania leasingobiorcy (korzystającemu) w zamian za należności w postaci opłaty wstępnej oraz rat leasingowych. Na koniec umowy, płacąc ratę wykupu, korzystający może stać się właścicielem nieruchomości.

Możliwość wyleasingowania nieruchomości przysługuje tylko przedsiębiorcom i najczęściej dotyczy nieruchomości pod inwestycję, magazynów czy hal produkcyjnych oraz lokali użytkowych. Spotkałem się również z leasingiem hotelu.

Umowa musi być zawarta w formie pisemnej a koszty utrzymania rzeczy (podatki od nieruchomości, koszty konserwacyjne czy ubezpieczenia) spoczywają na korzystającym (leasingobiorcy).

Rozwiązanie to sytuuje się pomiędzy zakupem nieruchomości a jej wynajmem. Leasingobiorca korzysta z nieruchomości tak jak właściciel ale tym właścicielem nie jest. Tym samym nie może sprzedać nieruchomości lub jej obciążyć hipoteką. Jednakże z zapłatą każdej raty leasingowej ma świadomość, że należność powyższa służy nie tylko wynagrodzeniu za korzystanie z nieruchomości ale również stanowi spłatę jej wartości zmierzającą do definitywnego przejęcia nieruchomości na własność.

Na rynku można znaleźć wiele ofert leasingowych proponowanych przez banki lub specjalistyczne firmy.

Proponowane umowy różnią się pewnymi detalami i z reguły mają charakter dosyć skomplikowanych dlatego też warto, przed ich podpisaniem, skonsultować treść umowy z adwokatem.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Leasing a kredyt – różnice

Przy zakupie na kredyt stajesz się właścicielem nieruchomości od razu – w przypadku leasingu możesz stać się właścicielem nieruchomości dopiero po spłacie wszystkich rat łącznie z ratą wykupu.

Leasing nie wpływa bezpośrednio na zdolność kredytową więc tym samym stanowi mniejsze obciążenie w tym zakresie dla klienta w przypadku konieczności korzystania przez niego z kredytów przy innych inwestycjach.

Kredyt może wziąć każda osoba, posiadająca zdolność kredytową – leasing jest adresowany jedynie do przedsiębiorców.

Odnośnie formalności przy zakupie na kredyt lub leasingu trudno stwierdzić, która procedura jest łatwiejsza i prostsza. Wiele zależy od samej firmy leasingowej ale z uwagi na charakter umowy (inwestycja w nieruchomość) i przede wszystkich wartości samych umów można śmiało stwierdzić, że formalności w obu przypadkach są zbliżone.

W przypadku braku spłaty kredytu bank – chcąc odzyskać przekazane pieniądze – zmuszony jest najczęściej prowadzić postępowanie egzekucyjne z nieruchomości. Daje to dłużnikowi możliwości walki prawnej oraz odroczenia w czasie (czasem na naprawdę długi okres) utraty nieruchomości. Przy leasingu sytuacja korzystającego (leasingobiorcy) jest łatwiejsza. Leasingodawca może łatwo wypowiedzieć umowę i co najwyżej – w przypadku braku dobrowolnego wydania nieruchomości – prowadzić postępowanie eksmisyjne. Dlatego też leasing jest obarczony nieco większym ryzykiem dla korzystającego w sytuacji problemów finansowych. Może on stracić nieruchomość z dnia na dzień a wcześniej uiszczone należności tytułem opłaty wstępnej i rat leasingowych przepadają.

W przypadku zakupu na kredyt nie ma przeszkód aby oddać nieruchomość do korzystania innemu podmiotowi – przy leasingu najczęściej wymaga to zgody leasingodawcy.

A koszty ogólne samej umowy w przypadku umowy leasingu są znacznie wyższe aniżeli przy zakupie na kredyt, tym niemniej leasingobiorca dysponuje możliwością rozliczania w koszty rat leasingowych i nie amortyzuje nieruchomości (chyba, że mamy do czynienia z leasingiem finansowym – o tym poniżej).

Leasing a zakup nieruchomości za gotówkę

Zakup nieruchomości za gotówkę powoduje konieczność zamrożenia znacznych środków w postaci zapłaty ceny za nieruchomość. Leasing zwalnia znaczną część tych środków finansowych i daje większe możliwości finansowania przez leasingobiorcę innych inwestycji. Jednakże nie za darmo. Za taką możliwość trzeba zapłacić finansującemu odpowiednie wynagrodzenie w postaci prowizji oraz oprocentowania rat leasingowych.

Leasing nieruchomości jest ciekawą alternatywą dla kredytu ale nie zawsze lepszą

Rodzaje leasingu nieruchomości

W zależności od kwestii podatkowych leasing może być operacyjny lub finansowy.

Ten pierwszy pozwala na rozliczenie całych rat leasingowych w kosztach uzyskania przychodu drugi zaś zbliża sytuację podatkową leasingobiorcy do nabywcy w kredycie (rozlicza on jedynie część odsetkową raty leasingowej i jednocześnie wprowadza nieruchomości do swoich środków trwałych amortyzując ją). Z uwagi na sens i cel umowy leasingowej pierwsza opcja jest zdecydowanie częściej wykorzystywana.

Można również – podobnie jak przy umowach związanych z np. maszynami – zaobserwować zjawisko leasingu zwrotnego. Polega on na tym, że właściciel nieruchomości sprzedaje ją firmie leasingowej a następnie bierze tą samą nieruchomość w leasing uwalniając przy tym kapitał.

Checklista

  • leasing nieruchomości może być atrakcyjną formą finansowania korzystania z niej a finalnie również jej zakupu
  • umowę leasingu może zawrzeć tylko przedsiębiorca
  • pozycja leasingobiorcy w przypadku problemów ze spłatą rat jest mniej korzystna niż nabywcy w kredycie
  • formalności przy leasingu nieruchomości są zbliżone do tych przy kredycie bankowym
  • koszt całkowity leasingu najczęściej jest wyższy niż koszty kredytu bankowego

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.