Elektrownie wiatrowe
Posted in Nieruchomości w biznesiePrawa do nieruchomości

Elektrownie wiatrowe

Strona główna » Nieruchomości w biznesie » Elektrownie wiatrowe

Elektrownie wiatrowe

25.04.2023r.

Nawet 100.000 zł rocznie może zarobić za każdą turbinę wiatrową właściciel nieruchomości.

To dużo więcej niż zarobki uzyskiwane z produkcji rolnej.

Dzisiaj piszę o tym, czy łatwo uzyskać takie dochody i jakie są warunki budowy wiatraków w świetle najnowszych przepisów.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie umowy zawiera się pod farmy wiatrowe?
  • na co zwracać uwagę w umowach z operatorami farm wiatrowych?
  • jakie są warunki budowy farm wiatrowych?
  • czy nowe przepisy spowodują zwiększenie inwestycji w farmy wiatrowe?

Umowy zawiera się pod farmy wiatrowe

Najczęściej są to umowy dzierżawy zawierane na długie okresy (do 30 lat).

Z uwagi na uwarunkowania administracyjne (długi czas niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę) termin początkowy trwania umowy z reguły związany jest z rozpoczęciem budowy, która może nastąpić nawet kilka lat po podpisaniu umowy.

Warunki finansowe są często bardzo atrakcyjne ale dopiero od czasu rozpoczęcia budowy (częściej) lub uruchomienia turbiny (rzadziej). Kwoty rzędu 100.000 zł miesięcznie znacząco przekraczają jednak dochody z produkcji rolnej lub dzierżawy terenu pod produkcję rolną.

I stanowią dochód pasywny – bez konieczności dokonywania jakichkolwiek inwestycji w grunt czy ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją urządzeń.

Dla wielu właścicieli ziemi rolnej perspektywa takich dochodów jest bardzo kusząca, tym bardziej że jedna turbina zajmuje obszar ok. 0,5 hektara a dochody z niej znacznie przekraczają wartość samego gruntu, czasem w perspektywie nawet jednego roku.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Najważniejsze zapisy umów z operatorami farm wiatrowych

Najważniejsze zapisy umów dzierżawy zawieranych z operatorami farm wiatrakowych to:

  • czas trwania umowy – 30 lat to długo, w tym czasie wiele może się zmienić w otaczającej nas rzeczywistości, co istotne – umowy te bardzo trudno rozwiązać przed zakończeniem ich obowiązywania;
  • wysokość czynszu – dobrze aby był waloryzowany, na przestrzeni lat wartość pieniądza może ulegać znacznym zmianom (czego jesteśmy świadkami aktualnie);
  • termin płatności czynszu – inwestorzy nie chcą płacić czynszu (lub płacą niewiele) za czas, kiedy nie korzystają z gruntu, a jedynie podejmują próby uzyskania pozwolenia na budowę, poważniejsze dochody z reguły zaczynają się wraz z inwestycją (czas oczekiwania może być liczony w latach);
  • możliwość cesji praw i obowiązków po stronie dzierżawcy – operatorzy często handlują gotowymi projektami i chcą zapewnić sobie możliwość „wprowadzenia” kogoś innego w swoje miejsce do umowy;
  • wydanie nieruchomości po zakończeniu umowy – warto zapewnić sobie w miarę krótki termin i oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji lub zastrzec kary umowne na wypadek brak zwolnienia gruntu.

Warunki budowy farm wiatrowych

Czy łatwo sięgnąć po takie pieniądze?

Nie i to nie dlatego, że przedsiębiorcy nie chcą budować farm wiatrowych. Firm zajmujących się tą działalnością jest wiele i posiadają środki potrzebne na inwestycje.

Problemem jest możliwość znalezienia terenu, na którym prawo dopuszcza taką budowlę.

Do niedawna obowiązywała zasada tzw. 10H czyli wiatrak nie mógł powstać w odległości stanowiącej równowartość 10-krotności jego wysokości od istniejącej zabudowy o funkcji mieszkalnej.

Czyli turbina mogła zostać zbudowana jeśli w promieniu ok. 1.600 metrów od niej nie było żadnej zabudowy. Zabudowa w Polsce jest rozproszona co skutkowało tym, że bardzo mało terenów mogło być zagospodarowane w ten sposób.

Teraz wprowadzono zasadę odległości 700 metrów od zabudowy mieszkalnej zarówno istniejącej jak i możliwej do wybudowania na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Dodatkowo wprowadzono wymóg uwzględnienie planowanej inwestycji w planie zagospodarowania przestrzennego co skutecznie ograniczy na chwilę obecną możliwości inwestycyjne (plany powstają dosyć długo choć na horyzoncie mamy kolejną rewolucję w planowaniu przestrzennym, która w założeniu ma ułatwić takie inwestycje).

Nowa ustawa „wiatrakowa” w najbliższym czasie raczej nie spowoduje znaczącego wzrostu ilości powstających farm wiatrowych

Są to Zintegrowane Plany Inwestycyjne, ale omówię je później, po tym jak będziemy znali ostateczny kształt ustawy.

Oznacza to pewną liberalizację i ułatwienie w zakresie inwestycji.

„Pewna liberalizacja” nie oznacza jednak „znacznej” i w najbliższym czasie trudny liczyć na znaczną ilość nowych inwestycji.

Wpływ nowych przepisów na zwiększenie inwestycji w farmy wiatrowe

Przepisy obowiązujące do tej pory pozwalały na budowę farm wiatrowych na 1% powierzchni Polski.

Aktualne dają możliwość rozważania inwestycji na 12 % obszaru.

Tym niemniej jest to teoria, wiele zależy od nastawienia samych gmin, które nie muszą stosować zasady 700 metrów i mogą pozostać przy tej 10H.

Zachętą dla umożliwienia tworzenia farm jest również – nałożony na operatora – obowiązek udostępniania mieszkańcom 10% mocy zainstalowanego wiatraka.

Checklista

  • grunty pod wiatraki wykorzystywane są na podstawie umów dzierżawy
  • warto przeanalizować umowę pod kątem zabezpieczenia interesów właściciela
  • nowa ustawa wiatrakowa zmniejsza ograniczenia w budowie nowych wiatraków
  • w najbliższym czasie trudno spodziewać się wysypu nowych inwestycji

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.