Uchwała wspólnoty mieszkaniowej
Posted in Bez kategorii

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej

Strona główna » Bez kategorii » Uchwała wspólnoty mieszkaniowej

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej

data publikacji 27.12.2022

Wiele decyzji we wspólnocie mieszkaniowej musi być podejmowanych w formie uchwał.

W artykule wskazuję jakie sprawy wymagają uchwał oraz jak się uchwały podejmuje.

Z artykułu dowiesz się:

  • kto decyduje w sprawach wspólnoty mieszkaniowej?
  • jakie sprawy wymagają uchwały wspólnoty mieszkaniowej?
  • jak powinna wyglądać uchwała wspólnoty mieszkaniowej?
  • w jaki sposób podejmuje się uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?
  • jak oblicza się głosy podczas podejmowania uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Kto decyduje w sprawach wspólnoty mieszkaniowej

Kwestia „władzy” we wspólnocie ustawowej podzielona jest wg pomiędzy dwie jednostki – zarząd lub zarządcę oraz zebranie współwłaścicieli.

Zarząd lub zarządca podejmują decyzje w ramach tzw. „zwykłego zarządu” czyli bieżące decyzje dotyczące funkcjonowania wspólnoty.

Zebranie właścicieli ma za zadanie decydować w sprawach poważniejszych i czyni to w formie uchwał wspólnoty mieszkaniowej.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Jakie sprawy wymagają uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Przykładowy katalog czynności przekraczających zwykły zarząd jest zawarty w ustawie o własności lokali (art. 22).

Są to decyzje o charakterze strategicznym (inwestycje, remonty, zgoda na przebudowę czy nadbudowę), o charakterze kontrolnym w stosunku do zarządu (absolutorium, powołanie lub odwołanie zarządu) oraz o charakterze ekonomicznym (ustalenie preliminarzu wydatków, wysokości opłat zarządu, wysokości funduszu remontowego).

Ustawa zawiera przykładowy katalog czynności więc wiele zależy od rzeczywistego charakteru podejmowanej decyzji (musi być to sytuacja wykraczająca poza bieżące administrowanie wspólnotą – nie wymaga uchwały np. podpisanie umowy o dostawy ciepła do wspólnoty ale wymaga, jeśli zmienia się dostawcę, z czym wiąże się konieczność poniesienia określonych kosztów inwestycyjnych celem modernizacji kotłowni).

Są również wspólnoty posiadające regulaminy lub statuty – z reguły w takich wspólnotach kwestie kompetencji zarządu/zarządcy są precyzyjniej określone.

O regulaminach więcej dowiesz się tutaj.

Jak powinny wyglądać uchwała wspólnoty mieszkaniowej

Nie ma urzędowego wzoru uchwały wspólnoty. W zasadzie w zakresie sporządzania projektów uchwał panuje swoboda, muszą one jednak zawierać określone elementy.

Po pierwsze z treści uchwały powinno wynikać jednoznacznie zagadnienie, które poddane jest głosowaniu. Właściciele lokali muszą wiedzieć dokładnie za czym głosują, więc uchwały nieprecyzyjne i niejednoznaczne mogą później być skutecznie zaskarżone.

O zaskarżaniu uchwał wspólnoty mieszkaniowej piszę tutaj.

Po drugie, jeśli w związku z podjętą uchwałą istnieje konieczność podejmowania dalszych działań przez zarząd lub zarządcę (np. podjęcie uchwały o wykonaniu remontu elewacji) z uchwały musi wynikać upoważnienie zarządu do podejmowania działań zmierzających do realizacji uchwały (na bazie wskazanego przykładu pełnomocnictwo do podpisanie umowy z wykonawcą lub zawarcia umowy kredytowej celem sfinansowania inwestycji).

Najczęściej podpisy pod uchwałami zbierane są w trybie mieszanym.

Podejmowanie uchwał we wspólnocie mieszkaniowej

Ustawa wskazuje trzy tryby – uchwały podjęte na zebraniu, uchwały przyjęte w trybie indywidualnego zbierania głosów oraz w trybie mieszanym.

Na zebraniu podejmowanie uchwał polega na złożeniu podpisu przez mieszkańca w odpowiedniej rubryce protokołu. W praktyce często nie ma możliwości zebrania odpowiedniej większości z uwagi na nikłe zainteresowanie sprawami wspólnoty – wówczas można rozważyć dwa pozostałe tryby.

Tryb indywidualnego zbierania głosów nie wymaga obecności na zebraniu i może trwać do czasu uzyskania wymaganej większości. Polega on na bezpośrednim kontakcie zarządu lub osób upoważnionych z mieszkańcami i zbierania ich głosów np. w ich mieszkaniach. Dopuszczalne jest również głosowanie za pośrednictwem platform internetowych.

Tryb mieszany jest najczęściej spotykany (na zebraniu wspólnoty nie zagłosowała większość więc „dosztukowuje” się podpisy w trybie indywidulanego zbierania głosów).

W praktyce prowadzący zbieranie głosów nie musi „zapukać” do każdego lokalu. Wystarczy, że za uchwałą zagłosuje odpowiednia ilość głosów, wówczas można zaprzestać dalszego ich zbierania.

Odpowiednia ilość głosów to najczęściej przekroczenie bariery 50% choć w regulaminie wspólnoty mogą być wskazane inne, wyższe wartości.

Regulamin może przewidywać również odmienny sposób liczenia głosów.

Liczenie głosów pod uchwałą we wspólnocie mieszkaniowej

Podstawową zasadą jest głosowanie udziałami. Każdy lokal ma określony udział w nieruchomości wspólnej oznaczony procentowo, który wynika z treści księgi wieczystej.

Im większy udział (czyli im większy lokal) tym większy wpływ na treść uchwały.

Są jednak sytuacje, gdy głosy należy liczyć odmiennie – 1 właściciel równa się 1 głosowi. Taka sytuacja występuje wtedy jeśli suma wszystkich udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 lub gdy większość udziałów w nieruchomości wspólnej należy do jednego właściciela. Wówczas zlicza się wszystkie głosy jednostkowo i po przekroczeniu połowy liczby lokali uchwałę można uznać za podjętą.

Taki sposób głosowania wprowadza się na żądanie właścicieli lokalu posiadających co najmniej 20% w nieruchomości wspólnej.

Sytuacje, gdy suma udziałów nie wynosi 1 występują najczęściej w starszych budynkach, które były inwentaryzowane wiele lat temu.

Regulamin może przewidywać również odmienny sposób liczenia głosów ale nie może wykluczyć żądania liczenia głosów w trybie 1 głos 1 właściciel w sytuacji spełnienia warunków do takiego żądania.

Checklista

  • uchwały wspólnoty mieszkaniowej dedykowane się czynnościom przekraczającym zwykły zarząd
  • z treści uchwały musi wynikać precyzyjnie jej charakter oraz – czasem – pełnomocnictwo dla zarządu do jej realizacji
  • najczęściej uchwały do swej ważności wymagają przekroczenia 50% udziałów w nieruchomości wspólnej
  • uchwały mogą być podejmowane na trzy różne sposoby
  • głosuje się udziałami albo – w wyjątkowych sytuacjach – 1 głos 1 właściciel

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.