Co grozi za wyrzucenie lokatora?
Posted in Ochrona nieruchomościPrawa do nieruchomości

Co grozi za wyrzucenie lokatora?

Strona główna » Ochrona nieruchomości » Co grozi za wyrzucenie lokatora?

Co grozi za wyrzucenie lokatora

Niektórzy właściciele biorą sprawy w swoje ręce i bez sądów i komorników usuwają nie płacących lokatorów albo wymuszają na nich wyprowadzkę.

Co grozi za takie działanie?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są metody nielegalnej eksmisji?
  • czy takie działanie jest bezpieczne?
  • jakie konsekwencje prawne grożą w przypadku wyrzucenia lokatora bez przeprowadzenia postępowania eksmisyjnego?

Jakie są metody nielegalnej eksmisji.

Jak już wiesz eksmisja w pełni legalna nie jest rzeczą prostą i krótkotrwałą. Szczegóły tego procesu opisałem tutaj.

Dodatkowo aktualnie wszelkie eksmisje są wstrzymane z uwagi na ustawę covidową. Wprawdzie odzywają się postulaty aby ten stan zmienić lecz na chwilę obecną brak jakichkolwiek konkretów.

Niektórzy właściciele mieszkań są zdesperowani widząc, że lokatorzy nie płacą za korzystanie z mieszkania wykorzystując aktualnie obowiązujące przepisy, biorą sprawy we własne ręce.

Sposoby są mniej lub bardziej wyrafinowane, mają one formę:

  • wymiany zamków po opróżnieniu lokalu z rzeczy niechcianych lokatorów przez ekipę dobrze zbudowanych Panów, często ze wschodnim akcentem,
  • odłączania lokatorom mediów w postaci prądu, gazu i ciepłej wody,
  • dokwaterowania lokatorowi innych współlokatorów, najczęściej o kłopotliwym zachowaniu i często solidnie umięśnionych,
  • usuwania okien lub drzwi z części wspólnych nieruchomości lub dewastowania klatek schodowych, skrzynek pocztowych, drzwi do lokali mieszkalnych.

Jeżeli na tym etapie masz jakieś wątpliwości, to:

Czy takie działanie jest legalne i bezpieczne.

Zdecydowanie nie (ani legalne ani bezpieczne).

Jak pisałem wcześniej w artykule ogólnym o najmie czy też najmie okazjonalnym najemcy w polskim porządku prawnym mają pozycję uprzywilejowaną. Takie twierdzenie rozciąga się również na osoby, które zajmują lokal bez tytułu prawnego ich posiadanie również podlega ochronie chociażby działali na niekorzyść właściciela lokalu.

Jedyną legalną formą usunięcia niechcianego lokatora z mieszkania jest postępowanie eksmisyjne prowadzone na podstawie stosownych dokumentów wydanych przez sąd.

Jakie konsekwencje prawne grożą w przypadku wyrzucenia lokatora bez przeprowadzenia postępowania eksmisyjnego.

Nawet bardzo poważne.

Po pierwsze posiadanie jest chronione przez przepisy kodeksu cywilnego. W przypadku naruszenia tego posiadania (czyli każdej próby pozbycia się lokatora z mieszkania) przepisy te dają możliwość dzikiemu lokatorowi na zastosowanie obrony koniecznej (odparcie ataku ze strony właściciela lub jego pomocników), ponownego zajęcia lokalu bezpośrednio po usunięciu lokatora (ale bez przemocy fizycznej) czy też wytoczenia sprawy sądowej o nakazanie zwrotu lokalu do użytkowania.

Wskazane wyżej scenariusze są najdelikatniejsze ze wszystkich możliwych.

Po drugie – działania zmierzające do samowolnego odzyskania lokalu mieszkalnego mogą stanowić przestępstwo naruszenia miru domowego lub zmuszenia.

Zgodnie z art. 193 kodeksu karnego, kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, pomieszczenia albo ogrodzonego tereny albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza podlega karze pozbawienia wolności do roku! Takie ryzyko mogą ponosić osoby „dokwaterowane” do lokalu mieszkalnego.

Jeszcze dalej idzie art. 191 § 1a kodeksu karnego, który ustanawia karę pozbawienia wolności do lat 3 dla osób, które celem usunięcia niechcianego lokatora stosują przemoc innego rodzaju lub istotnie utrudniają z korzystania z lokalu mieszkalnego.

Jako przemoc innego rodzaju rozumie się działania pośrednie takie jak odcinanie dostępu do mediów, niszczenie części wspólnych czy demontowanie elementów niezbędnych do korzystania z nieruchomości.

Za takie działania właściciel i jego współpracownicy ryzykują odpowiedzialnością karną mogącą mieć wymiar kary więzienia.

Naturalnie niektórym się udaje wykonać takie czynności bezkarnie – wystarczy, że lokator się nie poskarży albo policja zbagatelizuje zgłoszenie. Tym niemniej podejmując decyzję o takim działaniu należy mieć pełną świadomość, że konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Samowolne działania względem lokatorów można przypłacić nawet karą więzienia.

I nieważne, czy uważamy za sensowną i logiczną tak daleko posuniętą ochronę osób łamiących prawo (ktoś kto korzysta z cudzej nieruchomości bez podstawy prawnej narusza obowiązujące normy prawne) tak po prostu jest.

Próbując przywrócić stan zgodny z prawem możesz narazić się na odpowiedzialność karną.

Checklista

  • jedynym legalnym sposobem pozbycia się lokatora jest egzekucja na podstawie dokumentów sądowych
  • samowolne wyrzucenie niechcianego lokatora wiąże się z ryzykiem odpowiedzialności karnej nawet do 3 lat pozbawienia wolności

Zobacz też:

Poznaj mnie lepiej

Group -1-min

Poznaj mnie lepiej

Bartłomiej Owczarek, Adwokat

Jako Adwokat w ramach swojej kancelarii świadczę pomoc prawną zarówno wobec osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych małych (np. AleBrowar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), średnich (np. Oltrans Olgierd Hewelt) i dużych (Orange Polska Spółka Akcyjna).

Share this post

There are no comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.